KARAFATMA

Karafatma

Karafatma ilaçlama yardımı alınması oldukça önemlidir. Çünkü bu haşereler bulundukları alanlardan aldıkları mikropları, insanların ortak yaşam alanlarına da gelerek bulaştırabilmektedir. Karafatma (Oryantal hamam böceği ), hamam böceğinin bir türüdür. Karafatmalar diğer türlerinin de olduğu gibi daha çok pis alanlarda bulunmayı tercih ederler. Buralardan aldıkları ve vücutlarında barındırdıkları mikropları, kolaylıkla bulaştırabildikleri için karafatma ilaçlama ihmal edilmemelidir.

Karafatmanın Özellikleri

Bu haşerenin bilinen diğer isimleri de oryantal hamam böceği ve kara böcektir. Rengi siyah ve çok parlak bir görünüme sahip olan bu böcek görüldüğü anlarda çok rahatlıkla tanınabilir. Bedenin alt kısmında çok güçlü 6 adet ayağı bulunur ve bu haşereler bu sayede çok seri hareket edebilir. Bu nedenle karafatmalardan kurtulmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Hem yakalanması zordur hem de baş kısmında bulunan antenleri sayesinde gelebilecek tehlikeleri de fark ettiğinden bireysel müdahalelerle yok edilmeleri oldukça zordur. Bu yüzden muhakkak karafatma ilaçlama yardımı alınmalıdır. 

Bu haşereler bulundurdukları antenleri sayesinde besinlerinin yerlerini de kolayca tespit edip oraya daha çabuk yönenirler. Bu böcek yaşadığı yere ve beslenmesine bağlı olarak farklı boy ve yapıda olabilir. Genel olarak ergin bir karafatmanın boyu 2 - 3 cm kadardır. Erkek olan karafatmalarda dış kanat vardır fakat dişilerinde kanat yoktur. Karafatmalar ve hamam böcekleri kanatlarını uçmak için kullanmazlar. Buna rağmen hızlı hareket edebildikleri için karafatma ile mücadele oldukça uğraşlıdır ve bu durumlarda profesyonel bir karafatma ilaçlama şirketi ile görüşülmelidir.

Erkek karafatma dişisine oranla daha uzun yapıdadır. Dişi karafatma geniş ve oval vücut şekline sahiptirler. Karafatma böcekleri genellikle nemli yerlerde yaşamayı sever, kesinlikle kuru ve soğuk olan bölgelerde durmazlar. Bu haşere beslenmesinde hem bitkisel hem de etçildir. Bu yüzden her alanda besin ihtiyacını karşılamak amacıyla karşılaşılması mümkün olan haşerelerdir. Alanların açık ya da kapalı olması, büyük ya da ufak olması karafatmalardan kurtulmak için herhangi bir engel teşkil etmez. Karafatma ilaçlama her alan ve mekanda uygulanması mümkün olan işlemdir. 

Karafatma İlaçlamanın Önemi

Hem besin ihtiyaçlarını karşılamak hem de sıcak alanlarda üreyebilmek için evlerimize gelebilen karafatmalardan kurtulmak şarttır. Çünkü evlerimizde bulunan her tür yiyeceği tüketebilecekleri gibi, bu yiyeceklere ve dolaştıkları diğer yerlere bıraktıkları salya ve dışkılar yoluyla ciddi sağlık sorunlarına sebep olacaklardır. Ayrıca bu haşereler insan gıdaları dışında, ufak böcek ve ölü böceği dahi yiyebilmektedirler. Oldukça fazla mikrop barındıran ve sağlıklı olmayan karafatma ile mücadele için ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır. Oluşacak zararların önüne geçilmezse sayıları da hızla artacak olan karafatma ile mücadele zorlaşacaktır. Karafatma ve diğer hamam böceği türleri gıda zehirlenmeleri, hepatit, grip mikrobu, dizanteri, verem mikrobu, alerjik hastalıklar, astım mikrobu gibi daha bir çok mikrobu insanlara bulaştırarak ciddi hastalıkların görülmesine sebeptirler. Bu gibi hastalıkların meydana gelmemesi ve oluşabilecek tehlikelerin önüne geçmek adına karafatma ilaçlamanın önemi oldukça büyüktür.

Karafatmalar Yaşam Alanlarımıza Nereden Gelir?

Karafatma nemi çok sevdiği için evlerde en çok mutfak, banyo, tuvalet, su boruları kenarlarında ve nemin yüksek olduğu her tür alanda bulunabilir. Bu haşereler, dışarıdan yapılan alışverişlerden, pis su akıntı borularından, çatı katlarından, delik duvarlardan, açık kapı pencerelerden her şekilde evlerimize girebilmektedir. Tuvalette, mutfakta ve banyolarda daha sık rastlayacağımız karafatmalardan kurtulmak verebilecekleri zararlara engel olunması açısından oldukça önemlidir. Karafatma ilaçlama şirketleri ile görüşülerek yapılacak uygun ilaçlamalar ardından haşere sorunlarınıza çözüm bulmuş olursunuz. Daha çok geceleri aktif olan bu haşereler, evlerimiz dışında ise bodrumlarda, çatı katlarında, bina boşluklarında bulunurlar. Bu alanlara yapılacak karafatma ilaçlama ile haşere sorunlarınızı ortadan kaldırmak, haşere ilaçlama firmaları sayesinde oldukça kolay hale gelmiştir.

Güvenilir Karafatma İlaçlama Yöntemlerimiz

Karafatma yılda 9 - 10 defa üreyip her defasında 200 kadar yumurta bırakabilen bir haşeredir. Bu haşereler yumurtalarını sırt kısımlarında taşıyarak, gittikleri her yere bir miktar yumurta bırakır. Yaklaşık 2-3 hafta içerisinde açılacak yumurtaların ergin hale gelinmesine engel olunmalıdır. Bir karafatma yaklaşık olarak beslenmeden 1 ay susuz 1 hafta kadar yaşayabilmektedir. Yalnız yaşamayı sevmediklerinden, görüldüğü alanlarda daha onlarcasının olabildiği ihtimali düşünülmeli ve hepsinden kurtulmak için karafatma ilaçlama yardımı alınmalıdır. Karafatma ilaçlama işlemi genellikle jel olarak uygulanır. Evlerimizde, iş yerlerimizde, fırın, lokanta gibi gıdaların fazla olduğu yerlerde bu ilaçlama tercih edilir. Çünkü uygulandığı sırada alanın terk edilmesine gerek yoktur. Ayrıca sıvı ilaçlamalara göre hamam böceği, karafatma ve türleri için jel uygulamada kullanılan ilaçlar daha etkilidir. Bu işlem, şırınga ya da silikon tabanca yardımı ile, kuytu köşelere ufak parçalar halinde bırakılan ilaçlar şeklinde gerçekleşmekte olduğundan ilaçların da insan sağlığı ve çevre için hiç bir yan etkisi yoktur. Karafatma ilaçlama firmaları ile irtibat kurarak, istediğiniz alanlar için ilaçlama yardımı alabilmeniz mümkümdür. Bazı alanlar için bu uygulama periyodik olarak yaptırılmalıdır.

Karafatma İlaçlama Fiyatları

İlaçlanan mekanın metrekaresi ve kullanılan ilaç miktarına göre belirlenmekte olan karafatma ilaçlama fiyatları, Berfin İlaçlama firmamızla hizmet verdiğimiz tüm il ve ilçelerde ekonomik aralıklardadır. Firmamızın güvenilir ve ekonomik karafatma ilaçlama hizmetlerinden faydalanmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Berfin İlaçlama, 7/24 sunmuş olduğu karafatma ilaçlama hizmetleri ile yaşam alanlarınızda meydana gelen her türlü problemi kısa sürede ortadan kaldırmakta ve sizlere daha steril ortamlar hazırlamaktadır.

Benzer Konular