HAŞERELER
Hizmet Alanlarımız İlaçlama Belgeleri

KARA FATMA

Kara Fatma  (Oryantal hamam böceği ), hamam böceğinin bir türüdür. Kara Fatma'nın bilinen diğer isimleri de oryantal hamam böceği ve kara böceklerdir. Kara Fatma böceği rengi siyah ve çok parlak bir görünümdedir. Kara fatma böceğine dışarıdan bakıldığında çok rahatlıkla tanınır. Kara Fatma böceğinin bedenin alt kısmında 6 adet ayağı bulunur. Kara Fatma ayakları çok güçlü olup çok

seri hareket ederler. Baş kısmında 1 çift antenleri bulunur. Kara Fatma bu antenler sayesinde hem iletişimini sağlarlar hem de besinlerin yerini tespit edip oraya daha kolay yönlenirler. Kara Fatma böceği yaşadığı yere ve beslenmesine bağlı olarak farklı boy ve yapıda olabilir. Genel olarak ergin bir kara Fatma'nın boyu 2 - 3cm kadardır. Kara Fatma böceğinin sırt kısmında erkek olan bireylerde dış kanat vardır fakat dişi kara Fatma böceğinde kanat yoktur. Kara Fatma ve hamam böcekleri kanatlarını uçmak için kullanmazlar.
Erkek oryantal hamam böceği dişisine oranla daha uzun yapıdadır. Dişi ise daha oval ve geniş bir vücut yapısına sahiptir.
Kara Fatma böcekleri genellikle nemli yerlerde yaşamayı sever. Kesinlikle kuru olan ve soğuk olan bölgelerde durmaz. Kara Fatma beslenmesinde hem bitkisel beslenir hem e etçildir. Kara Fatma evlere geldiğinde evin sıcaklığında hemen beslenir ve yumurtasını bırakır. Kara Fatma ev içinde açıkta bırakılan her türlü besinleri yediği gibi ufak böcek ve ölü böceği dahi yer. Kara Fatma çok pis bir böcek olup insanın yediği ve yemediği her türlü besini rahatlıkla yer ve beslenir.
Kara Fatma ve hamam böceğinin diğer türleri beslendiği zaman insanların besinleri üzerine hem dışkılarını hem salyalarını ve hem de yumurtalarını bırakır. bu sayede insanlara bir çok hastalık bulaştırır. Kara Fatma ve diğer hamam böceği türleri insana şu hastalıkları bulaştırır. gıda zehirlenmeleri, Hepatit, grip mikrobu, dizanteri, verem mikrobu, Alerjik hastalıklar, astım mikrobu gibi daha bir çok mikrobu insanlara bulaştırırlar.
Kara Fatma nemi çok sevdiği için evlerde en çok mutfak, banyo, tuvalet, su boruları kenarlarında ve nemin yüksek olduğu evin diğer kısımlarında bulunur.
Kara Fatma (Oryantal hamam böcekleri) özellikle tuvalet den yani lağım sistemlerinden lavabo deliklerinden, dışarıdan alınan bir eşya ile evlere ulaşır.
Kara Fatma tuvalette, banyoda ve mutfaklarda daha çok görülür. Bu böcekler geceleri daha çok görülürler. Kara Fatma ( Oryantal hamam böceği ) evlerin dışında ise bodrumlarda, çatı katında, bina boşluklarında bulunur. Kara fatma gündüzleri pasif olarak yuvasında dinlenir. Kara Fatma geceleri ise aktif olup hem beslenir hem de yer değiştirir.
Kara Fatma yılda 9 - 10 defa yumurta bırakır. Kara Fatma her defasında 200 kadar yumurta bırakır ve her mevsim üreyebilir.  Kara Fatma böceği yumurtasını sırt kısmında taşır ve gittiği her bölgeye bir miktar bırakır. Ortamda bulunan kara Fatma yumurtası yaklaşık 2 - 3 hafta içinde açılır.
Hamam böceğinin bu türü beslenmeden uzun müddet durabilir yaklaşık olarak bir karafatma böceği beslenmeden 1 ay susuz 1 hafta kadar yaşar. Kara Fatma yalnız yaşamayı sevmez bir ortamda genel olarak çok sayıda bulunur.
Karafatma böceği çok hızlı bir şekilde ve çok sayıda çoğalıp hemen hemen her kesime yayılır. Kara Fatma görüldüğü zaman mutlaka ilaçlama yapılmalı ve önlemi alınmalı. Kara Fatma apartman içine girdiğinde tüm dairelere çabucak yayılır.
Kara Fatma ilaçlaması belli aralıklarla yapılmalı.
Kara Fatma ilaçlamasında kullanılan ilaçlar hem sıvı ilaçlardır hem de jel tarzı ilaçlar kullanılmaktadır. Kara Fatma ve diğer zararlıların İlaçlaması için mutlaka uzman ilaçlama şirketi ile çalışın. Ferdi olarak kesinlikle ilaçlama yapmayın. Kullanacağınız yanlış ilaç ve ilaçlama yöntemi size ve çevrenize büyük sıkıntılar verir.

KARA FATMA İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

  1-Kara fatma evlere nerden gelir?
  2-Kara fatma böceği nasıl ürer?
  3-Kara fatma ile nasıl mücadele edilir?
  4-Kara fatma ne ile beslenir?
  5-Kara fatma nasıl ilaçlanır?
  6-Karafatma nerelerde daha çok bulunur?
  7-Kara fatma insana hangi hastalıkları bulaştırır?
  8-Karafatma resimleri?