KALORİFER BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Kalorifer Böceği

Sıcak, nemli ve temiz olmayan ortamlarda görülmesi mümkün olan kalorifer böceklerine, evlerimizde, mutfak, banyolarda, çatı katlarında, merdiven boşluklarında da rastlamamız olağandır. Bu haşerelerden kurtulmak şarttı. Çünkü insanların yiyip yiyemedikleri (silikon, naylon, kağıt, poşet) gibi her türşeyi yiyebilmektedirler. Bulundukları alanlardan aldıkları mikropları da bu tür yiyecek ve eşyaların üzerlerine bırakarak insanlara mikrop bulaştırırlar. Kalorifer böceği ilaçlama şirketleri ile görüşülerek bu haşerelerin yok edilmeleri sağlanmalıdır.

Kalorifer böceği, hamam böceği türlerinden olup, alman hamam böceği olarak da bilinen bir canlıdır. Karafatma, kakalak bu türlerin diğerlerindendir. İnsanları ısırmaz veya sokmazlar ancak bıraktıkları dışkı ve salyaların insanlarla temasları sonucunda ciddi sağlık sorunları yaşanmasına sebep olmaktadırlar. Buna engel olunması açısından kalorifer böceği ilaçlama uygulatılmalıdır. Bu haşerelerin bulaştırdıkları mikroplar, daha önceden bulundukları pis ortamlardan kaynaklıdır. Bu hastalıkların başlıcaları ise; hepatit, astım, mantar hastalıkları, pnomoni, alerjik reaksiyonlat, gıda zehirlenmeleri, dizanteridir. Bu tür sorunlara maruz kalmamak adına kalorifer böceği ilaçlama firmaları tarafından yardım alınması şarttır.

Kalorifer böceği üremesini diğer haşerelerde olduğu gibi yumurtlama ile gerçekleştirir. Oldukça hızlı ve çabuk çoğalan bu haşerelerin sayılarının artmasına izin verilmemelidir. Her seferinde 200 kadar yumurtayı evlerimizde fırın, bulaşık makinesi altlarına, kapı pencere pervazlarına, dolap köşelerine kapsüller halinde bırakan kalorifer böceklerinden kurtulmak her alana temas edebilecek böcek ilaçlama ile mümkündür. Aksi halde her tür ücra köşede bulunan bu haşereleri yok etmek hiç de kolay olmayacak, insanlar sadece zaman kayıpları yaşayacaklardır.

Kalorifer böceği oldukça dirençli bir haşeredir. Hiç beslenmeden 1 ay kadar, susuz ise 1 hafta kadar süre yaşayabilir. Kafası koptuğunda da 1 ay kadar hayatını sürdürebilen kalorifer böceği ile mücadele bireysel olarak yapılacak olan işlemlerle oldukça uğraşlıdır. Kesin sonuç da alınamayacağından kalorifer böceği ilaçlama firmaları ile görüşülmesi önerilir. Ayrıca bu haşerelerin baş kısımlarında bulunan antenleri de hem nemli alanları hem de besinleri kolaylıkla tespit ederek bulabildiklerinden her yere hızlı şekilde yayılabilirler. Oldukça hızlı da hareket etme özelliğine sahip olan bu haşereler bir gecede 10 katlı binayı gezebilirler. Özellikle geceleri aktiftirler ve bu saatlerde yiyecek arayışında olurlar.

İnsan gıdaları ile de beslenebildiklerinden ve nemli alanları da sevdiklerinden dolayı fırın, lokanta, pastane gibi mekanlarda da kalorifer böceğine rastlanılabilmektedir. Bu gibi yerlerin insanların ortak yaşam alanları olması, işletmecilerin temizliğine daha fazla önem vermelerini gerektirmektedir. Çünkü bu mekanlarda insanlara daha kolay virüs ve hastalık bulaşabilir. Alanların büyük olması ve sürekli hijyen kalabilmesi açısından kalorifer böceği ilaçlama işlemini periyoduk olarak yaptırmak daha doğru olacaktır. Bu haşereler evlerimize de dışarıdan yaptığımız alışveriş poşetlerinden, atık su boru sızıntı ve çatlaklarından, aldığımız eşyalardan kolaylıkla gelebilir. Buralarda bulunan yumurtaların gözle görülmesi imkansız olduğundan bir süre sonra ergin hale gelecek olan haşere sorunları ile karşılaşılır. Bu durumlarda acil olarak kalorifer böceği ilaçlama yaptırılması gerekmektedir.

Kalorifer böceği ilaçlama işlemi genellikle jel ilaçlama ile yapılır. Kokulu ilaçlamanın da etki ettiği bu haşerelerin bulundukları yerlerin insanların terk edemeyeceği alanlar olması, jel ilaçlaması için daha uygundur. Bu işlem şırınga tabancası ile ilaçların ufak parçalar halinde kuyu köşelere bırakılması ile gerçekleştiğinden oldukça zahmetsizdir ve bu işlemde alanın terk edilmesine gerek yoktur. Öncesi ve sonrasında da herhangi bir önleme, temizliğe gerek duyulmadığından kalorifer böceği ilaçlama firmaları tarafından uygulanan en fazla ilaçlama tekniğidir. Kalorifer böceğinden kurtulmak için bu yardımlar alınırken, ilaçlama şirketlerinin Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına dikkat edilmek zorundadır. Aksi halde yanlış uygulama insanların sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Benzer Konular