Halı Böceği

Halı Böceği

Siyah halı böceğinin yapısı çok farklı bir şekildedir. Siyah halı böceği genellikle evlerin kenar kuytu kısımlarında ve çok nadir kullanılan kısmında bulunur. Boyu ve yapısı türüne ve beslenmesine bağlı olarak değişmektedir. Siyah halı böceği genel olarak birkaç mm boyundadır. En fazla 10mm boyuna ulaşabilir. Siyah halı böceğinin sırt kısmında sert ve kalın kıllar bulunur.
Siyah halı böceğinin rengi yaşadığı iklime bağlı olarak değişmektedir. Bazı halı böceklerin rengi siyah, bazılarının rengi kırmızı, bazılarının da kahverengi şeklindedir. Yaşadığı ortama bağlı olarak farklı besinler ile beslenir. Halı böceği besin olarak deri, tüy, ipek, yün, kıl ve hayvansal tüm eşyaları besin olarak kullanırlar. Ayrıca bazı türleri de bitkisel ürünler ile beslenir. Karanlıkta çok aktiftir halı böceği geceleri beslenir ve yer değiştirir gündüzleri de pasif olarak saklanır.
Halı böcekleri yumurta ile çoğalırlar ve halı böcekleri çiftleştikten sonra yumurtasını kenar kuytu bölgelere ve kullanılmayan eşyalar arasına bırakır. Her defasında 10'larca yumurta bırakır. Bıraktığı yumurtalar 2 hafta içinde açılır ve kurtçuk olarak dışarı çıkarlar. Halı böceği larvaları hemen beslenip birkaç gün içinde ergin hale gelirler. Siyah halı böceğinin kısa bir yaşama süresi vardır bu süre içinde insanların eşyalarına zarar verip kullanılmaz hale getirir ve sürekli ürediği için mutlaka ilaçlanması gerekir.
Halı böceği mücadelesi için en kısa zaman da halı böceği ilaçlama firmasını aramak ve ilaçlama için randevuda bulunmaktır. Siyah halı böceği ilaçlaması sıvı ilaçlar kullanılmalı ve kullanılan ilaçlar insan sağlığı üzerinde kalıcı etkisi olmaması gerekir. İlaçlamada kullanılan ilaçların mutlaka sağlık bakanlığı onaylı olması gerekir. Halı böceği ilaçlaması ve bu böceklerden en kısa zamanda kurtulmak şarttır. Bu bakımdan siyah halı böcekleri ilaçlanmalıdır.
Siyah halı böceği ilaçlaması çok kolaydır fakat tecrübe ve bilgi ister. Bu bakımdan bu böceklerin ilaçlanması mutlaka ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalıdır.