GÜVE İLAÇLAMA

Güve

Güve insanlara sinsice zarar veren canlılardır. Yapı ve şekil olarak yaşadığı yere ve beslenme şekline bağlı olarak farklı yapılarda olabilirler. Besinlerine bağlı olarak da farklı isimler alabilmektedirler. Yeryüzünün her kısmında yaşayan güveler her ortamda bulunurlar. Evlerimizde dahi karşılaşmamaızın mümkün olduğu güvelerden kurtulmak için profesyonel güve ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir. Bu haşerelerin bazı bazı türleri kanatlı bazı türleri ise kanatsızdır. Genel olarak boyları birkaç mm olurken bazıları 12 mm kadar olabilmektedir.

Çeşitlerine bağlı olarak hem etçil hem de otçul beslenen bu haşerelerle insanların yaşam alanlarında karşılaşmak mümkündür. Güve kelebeğe benzediğinden dolayı bu haşereyi zararsız zannedip önlem almayan birçok kişi vardır. Ancak güveler maddi kayıplara neden olduklarından zararlı haşerelerdir ve güve ile mücadele edilmelidir. Güve ilaçlama şirketleri ile irtibat kurulduğu durumlarda, bu konular hakkında hem bilgi hem de yardım almanız mümkündürGörünüş olarak çok tatlı bir görünüşü olan bu haşereler farklı renklerde olabilir ve bir tanesinin üzerinde farklı renkler bulunabilir. Kanatlılarının baş kısımlarında kalın ve tırtıllı iki anten mevcut ve kanatları tüylü ve pamuksu bir görünümdedir. Vücutları ise, çok narin ve hassastır.

İnsan ve hayvan üzerinde bulunmayan ve bu canlıların kanlarını emerek beslenmeyen güveler, insanları sokmaz ve ısırmazlar. Bu nedenle zararsızdırlar ancak eşyaları ve bazı gıdaları kısa sürede kullanılmaz hale getirmeleri sebebiyle yine de güvelerden kurtulmak şarttr. Güve ilaçlama bu yüzden de oldukça önemlidir.Bu haşereler genellikle ışığa karşı hassastırlar ve bu nedenden dolayı da gündüzleri pasif, geceleri ise çok aktiftirler. Bu zaman dilimlerinde uçuşarak hareket ederler. Güve ile beslenen yarasalar bu saatlerde ava çıkarlar. Ancak bu haşere üzerinde çok ufak titreşimleri dahi algılayacak kapasitede olan bir sistem bulunur ve bu sistem radar ve sonar cihazlarından daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu sayede de av olmaktan kurtulurlar.

İnsanların sıklıkla karşılaştıkları güve çeşitleri; elbise güvesi, tahıl güvesi, ahşap, halı, mobilya, deri güvesi dir. Bu haşerelerin her bir çeşidi, evlerdeki eşyalara, ekili alanlardaki ekinlere, elbise depolarındaki elbiselere, halı ve deri depolarındaki eşyalara farklı tahribatlar yaparak insanlar için maddi kayıplar oluştururlar. Bu nedenle en kısa sürede güve ilaçlama yardımı alınmalıdır. İhmal edildiği takdirde daha da zararlı hale gelebileceklerinden güve ile mücadele edecek kişilerin zaman kaybetmemeleri gerekir. Bu haşereler yiyecek bulamadıkları zamanlarda 2 yıl kadar bir süre kozalarına çekilip burada yaşayabilmektedirler. Açlığa ve susuzluğa uzun süre dayanabilen bu haşerelerden kurtulmak da dirençli olmaları açısından oldukça zordur ve profesyonel güve ilaçlama şirketleri tarafından destek alınmalıdır.

Güve ile kelebek birbirine çok benzeyen haşerelerdir. Bunları ayırt etmek için bazı özelliklerine bakılmalıdır. O özelliklerinden bazılarını şöyle sıralamak mümkündür. Güve haşeresinde kanatlar pullu bir yapıdadır. Kelebekte ise kanatlar pulsuzdur ve sade haldedir. Kelebeklerin renkleri çok canlıdır ve insanlar baktığında göz alıcı bir şekildedir. Güvelerin renkleri ise daha mattır ve pamuksu yapıdadır. Güvelerin üzerinde bulunan iletişim ve algılama organları ( sonar ve radar ) çok gelişmiştir, kelebeklerde ise bu sistem daha az gelişmiştir. Güveye baktığımızda antenleri zarif ve tırtılı bir yapıdadır. Kelebeklerin antenleri ise kalın bir yapıdadır. Güveler beslenmesini gece yapar ve geceleri çok aktiftirler. Kelebekler ise gündüzleri aktif olurlar.

GÜVELERDE ÇOĞALMA
Güveler üremek ve çoğalmak için mutlaka çift taraflı eşeye ihtiyaç duyarlar. Bu haşerelerin üremesi havanın sıcaklığına ve beslenmesine bağlı olarak değişir. İyi beslenen ve uygun ortamda yaşayanları bir yıl içinde 4 -5 defa üreyebilir. ÇEşitlerine bağlı olarak yumurtalarını farklı yerlere bırakan güve yumurtaları uygun sıcaklıkta 1 hafta 10 gün kadar bir zaman içinde olgunlaşır. Daha soğuk havalarda ise, bu yumurtalar 30 - 40 gün içinde ancak olgunlaşırlar. Larvaları yumurtadan çıktıktan sonra yaklaşık olarak 1 ay içerisinde ergin hale gelir. Sayıları her geçen gün kolaylıkla artan güvelerden kurtulmak şarttır ve bunun için güve ilaçlama yaptırılmalıdır. 

İNSAN HAYATINI OLUMSUZ ETKİLEYEN BELLİ BAŞLI GÜVE ÇEŞİTLERİ 
1 - TAHIL GÜVESİ
Tahıl güvesi tahıl ve hububatlar üzerinde yaşayan ve tahıllara büyük zararlar veren bir canlıdır. Yapı olarak diğer çeşitlerinden farklıdır. Bu haşere hem ekili alanlarda hem de tahıl depolarında ve silolardaki erzaka zarar verir. Depolara ve silolara ise ekinlerin tohumları üzerindeki yumurtalar ile gelir. Tahılların iç kısmını kemirerek yer ve tahılları verimsiz hale getiren bu haşere aynı zamanda ahılları yediği zaman buraların üzerine dışkılarını ve salyalarını bırakarak bazı hastalıkların bulaşmasında da etkili rol alırlar. Tahıl güvesi ilaçlamada çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü tahıllar insanların besin kaynağıdır. Güve ilaçlama yapılırken kesinlikle ilaçlar tahılları bozmamalıdır. İlaçlamada kullanılan ilaçlar haşereye çözüm olmalı fakat kesinlikle insan sağlığını olumsuz etkilememelidir.

2 - DERİ GÜVESİ
Bu güve çeşidi özellikle hayvansal maddeler ile beslenir. Hayvan derisi ve hayvansal ürünlerden oluşan bütün eşyaları ve emtiaları kemirerek yer ve beslenir. Ev ortamında deriden oluşan koltukları yün ve kıldan oluşan yatak, kilim, yorgan, yastık ve elbise gibi bütün eşyaları kemirip besin ihtiyaçlarını bu şekilde giderir. Büyük deri depolarında ve fabrikalarda insanlara ciddi derecede zararlar veren bu güveden kurtulmak diğer türlerinde olduğu gibi güve ilaçlama ile mümkündür. 

3 - ODUN (AĞAÇ) GÜVESİ
Ağaç güvesi evlerde ve dış ortamlarda bulunan ahşap ve odunlar üzerine yerleşerek bunlar ile beslenir. Bu bakımdan ahşap evlere ve ahşap eşyalara çok zararları vardır. Bu haşere insan ve hayvanları ısırmadığı için çok zararsız değildir ancak maddi kayıplara sebep olduğundan güve ilaçlama ile yok edilmesi gerekmektedir.

4 - HALI GÜVESİ
Halı güvesi diğer güvelerden çok farklıdır. Üzeri birçok tüylerle kaplıdır ve ufak yapıdadır. Evlerdeki kullanılmayan yün halı ve yün elbiseleri kemirerek yer ve onlara zarar verir. İnsan ve hayvanlar üzerinde bulunmayan halı güvesi sadece insanların eşyalarına zarar verir. İnsanlara maddi açıdan ciddi zararlar veridkleri için güve ile mücadele ihmal edilmemeli ve güve ilaçlama şirketleri ile irtibat kurulmalıdır. 

5 - SALKIM GÜVESİ (BİTKİ GÜVESİ)
Salkım güvesi özellikle bağ ve asma ağaçlarına, çiftçilikle uğraşan insanların ekinlerine zarar veren bir güve çeşididir.Üzüm tanelerini, asma çiçeklerini ve asma yapraklarını yiyerek bu bitkilere kullanılmaz hale getirirler. Bu haşere de diğer meyveli bitkiler üzerinde bulunur. Özelikle bitkilerin açma döneminde çiçeklerini kemirip bunların dökülmesine neden olurlar ve bitkilerin ürünler vermesini sağlarlar. Bitki güvesi meyvelerin üzerinden beslendiğinde meyveyi çelimsiz yapar ve meyvenin kalitesini düşürür. Türü ne olursa olsun fark etmeden güve görüldüğünde mutlaka güveilaçlama firması tarafından ilaçlatılmalı. 

GÜVE İLAÇLAMASI VE GÜVEYLE MÜCADELE NASIL YAPILIR? 
Güve ilaçlama ve güve ile mücadele güvenin türüne bağlı olarak değişir. Buğday güvesi için kullanılan ilaçlar, halı güvesinde kullanılan ilaçlardan farklıdır. Bağ güvesi ve bitki güvesi için kullanılan ilaçlar daha da farklıdır. Güve ilaçlaması için mutlaka konusunda uzman ilaçlama şirketleri ile görüşülmelidir. Güve ilaçlamada kullanılan ilaçlar sıvı ilaçlardan oluşmaktadır. Bu ilaçlama oldukça kolay gerçekleşmekte ve sonucunda kesşn sonuçlar alınmaktadır. En etkili ilaçlama tekniklerinden olan sıvı ilaçlamalar alana ve türe bağlı olarak buharlama ya da püskürtme şeklinde gerçekleşir. Bir takım ufak tedbirler ardından uygulanır ve alan daha sağlıklı şekilde kullanılmaya başlanır. 
Güve ilacı olarak dışardan aldığımız tarım ilaçları kesinlikle %100 çözüm sunmaz. Güve ilaçlama şirketi olarak ziraat mühendisi kontrolü altında hazırlanan ilaçlar ile sizlere garantili kesin çözüm sunuyoruz.

Benzer Konular