DERİ BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Deri Böceği

Deri böceği ilaçlama, bu haşerenin eşyalarımızı zamanla kullanılmaz hale getirmesine ve buna bağlı olarak maddi kayıplara neden olmasına engel olunması amacıyla yaptırılması önemli bir işlemdir. Adından da anlaşıldığı gibi deri ve hayvansal gıdalar ile beslenen bir böcek türüdür. Bu böcek türü bulunduğu ortama ve beslenmesine bağlı olarak farklı boy ve yapıda olabilmektedir. İnsan ve hayvanların yaşadığı her yerde rahatlıkla yaşar. Sıcağı sevdiği için dünyanın tüm sıcak bölgelerinde bulunabilir. Genel olarak baktığımızda boyu 8 - 12 mm kadardır. Deri böceğinin bedeninin üstünde kanatları vardır ve kanatları sanki pamuksu bir yapıdadır. Sıcak havalarda aktif olan bu böcekler insan ve hayvanların yaşadığı alanlara akın ederler. İnsanların yaşam alanlarında ciddi tehlikeler oluşturan deri böceklerinden kurtulmak için deri böceği ilaçlama yaptırılması oldukça önemlidir. Alt kısmında toplamda 6 ayağı olan ve çok hızlı hareket eden bu türler  insan ve hayvandan kan emmez. Bu bakımdan insan ve hayvanları sokmaz ve ısırmaz. Ancak bu durum, bu haşerelerin zararsız oldukları anlamına gelmez. Evdeki deri eşyaları, yün, kıl, ipek, kürk ve benzeri maddelerden oluşan her türlü maddeleri, yani hayvansal üründen oluşan bütün eşyaları kemirebilen bu haşere, hayvansal diğer besin maddeleriyle de beslenebildiği için maddi kayıplara sebep olmaktadır. Deri böceği ilaçlama bu olumsuzlukların önüne geçilmesi adına ihmal edilmemesi gereken bir işlemdir. 

Ayrıca bu haşere türleri kürk depolarında, halı mağazalarında, fabrikalarda, deri depolarında, elbise mağazalarında ve depolarında olmak üzere hayvansal ürünlerin bulunduğu her yerde rastlanılması mümkün olan türlerdir. Bu gibi yerlerin muhakkak deri böceği ilaçlama ile güvence altına alınması şarttır. Aksi halde eşyalara ciddi zararlar vericek olan deri böceğinden kurtulmak zorlaşacaktır. Bu böceğin ağız kısmı çok sert ve sağlam bir yapıda olduğundan, besine ulaşmak için ağaç, tahta, naylon ve benzeri maddeleri delebilir. Hatta kurşun madenini dahi delebilecek yapıya sahiptir. Bu nedenle deri böceği ilaçlama şirketleri ile görüşülmeli, özellikle besin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bulunabilecekleri yerler gerektiğinde periyodik olarak ilaçlama ile dezenfekte edilmelidir.

Deri böcekleri yaşadığı iklime ve türüne bağlı olarak farklı renklere sahiptir. Genel olarak üst kısımları kadife şeklinde ve bazılarının üst kısmı beneklidir. İyi beslenen bir deri böceği yılda 6 - 10 defa yumurta bırakır. Bu haşerenin bıraktıkları yumurtalar, 1 ay kadar bir zaman içerisinde olgunlaşır ve larvalar yumurtadan çıkar. Çıkan yavrular, beslenmek için hemen etraftaki besinlere ve maddelere saldırırlar. Bu haşerelerin çoğalmalarına izin verilmeden profesyonel deri böceği ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalı ve deri böceği ile mücadele edilmelidir.

Deri böceğinden kurtulmak için kokulu ve kokusuz ilaçlama tercih edilir. Çünkü jel yönteminde kullanılan ilaçlardan daha etkili olan bu ilaçlar sayesinde, haşerelerin ulaşabilecekleri her yer kolaylıkla temizlenir. Bu deri böceği ilaçlama yöntemleri için basit bir kaç önlem dışında herhangi bir tedbire gerek yoktur. İlaçlama işleminden önce ortamda bulunan gıdaların saklanması şarttır. Çünkü sıvı ilaçlama için kullanılan ilaçların, insanlarla teması halinde sağlık sorunlarına sebep olduğu bilinmektedir. Oldukça hassas olan deriböceği ilaçlaması için, bu konuda uzman ekiplere başvurmak gerekir.Deri böceği ilaçlama kesinlikle yetkili kişilerce yapılmalıdır. Yardım alınacak ilaçlama firmaları Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdır.

Deri böceği insanların hem besinlerine hem de eşyalarına zarar verdiklerinden, evlerde, fabrikalarda ve depolarda bu haşereye rastlanıldığında mutlaka ilaçlama yaptırılmalıdır. Deri böceği ilaçlama şirketi olarak her türlü böcek ve haşere ilaç;lama konusunda tüm müşterilerimize hizmet sunmaktayız. Deri böceğiilaçlama hizmeti için bizlere 7/24 ulaşmanız mümkündür. Her haşere ve böcek için ayrı ilaçlama uygulaması yaparak haşere ve böcek sorununuza en kısa zamanda çözüm sunmaktayız.

Benzer Konular