ÇİYAN İLAÇLAMA

Çiyan

Bazı türleri zehirli olan çıyanlardan kurtulmak şarttır. Çünkü görüldüğü zaman bunu tespit etmek imkansız olduğundan, bireysel olarak yapılacak müdahaleler sonucunda sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Bu konuda profesyonel çıyan ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır. Çıyanlar zehirli haşerelerdir ve omurgasız canlılar arsında yer alırlar. Vücut yapısı olarak uzun ve ince olan bu canlılar görünüş olarak kırkayağa ve solucana benzerler fakat, bunlardan ayrılan belli başlı özellikleri mevcuttur.

Çıyanların vücudu boğumlar halinde farklı bölmelerden oluşur, renk olarak da farklıdırlar. Bazen bölmeleri de kendi arasında farklı renklerde olabilmektedir. Bu haşerelerin baş kısımlarında besinlerin yerlerini ve kendilerine gelebilecek tehlikleri algılamaya yarayan bir çift antenleri bulunur. Vücudunun başucunda 2 adet keskin göz bulunur ve alt tarafında besinlerini yemeğe yarayan güçlü ağız yapıları vardır. Bu haşerenin bedeninin üstünde bulunan bütün ayaklar zehirlidir. Bu bakımdan oldukça tehlikeli canlılardır. Çıyan ilaçlama dışında herhangi bir işlemle çıyanlardan kurtulmak imkansız ve zararlıdır.

Yeryüzünün her kıtasına yayılmış geniş bir yaşama alanına sahip olan çıyanların boyları ve yapıları yaşadıkları alana ve iklime bağlı olarak değişmektedir. Boy olarak en fazla 30cm kadar büyürler. Bu canlılar doğal ortamlarda farklı yerlerde bulunabilmektedirler. Dış alanlarda bu haşereye dağda, çayırda, bayırda, nemli olan topraklarda, taş diplerinde, ormanda, ağaç kabukları içinde ağaç yaprakları altında rastlamak mümkündür. Yuvasını toprağı kazıyarak derin kısımlara yapan çıyanlardan kurtulmak oldukça önemlidir. Çünkü bu canlılar her alanda bizlere zarar verebilmektedir. Çıyan ilaçlama firmaları artık her yerde hizmet alabileceğiniz duruma gelmiş ve sizlere yardımcı olmak için çalışıyor durumdalardır. Bu haşereler bazen yuvalarını taş diplerine ve ağaç kovukları içlerine de yapabilmektedirler.

İlk ve son bahar aylarında yağmurların yağmasından sonra yuvaları içinde su altında kalmamak için hemen yuvasından çıkıp evlerimize ve yüksek yerlere tırmanırlar. Ev ortamına gelen çıyan öncelikle nem oranı yüksek olan çatı ve bodrum kısımlarına yerleşir. Buradan da duvar çatlaklarına, döşeme diplerine, kapı ve pencere kenarlarına iner. Evin içinde her odada, mutfakta, salonda, banyo ve tuvaletlerde bu haşere ile karşılaşmak mümkündür. Görüldüğü anda çıyan ilaçlama firmaları ile irtibat kurulmalıdır. Bu haşerelerin insanlara ve canlılara verdikleri en büyük sıkıntı ve zarar insanı sokması ve insanları zehirlemesidir. Bütün kısımlarının zehirli olmasından dolayı canlıya temas etmesi, sokması durumunda, canlıyı zehirler ve çoğu zaman ısırılan canlı kısmi felç geçirebilir ya da ölebilirler. Bu kadar ciddi zarar demek olan çıyandan kurtulmak zorunluluktur. Aksi halde insanların hayatları tehlikeye girecektir. Ancak bu iş bireysel yöntemlerle gerçekleştirirlmemeli, bu konuda uzman ekiplerce çalışan çıyan ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir. 

Çıyanlar gündüzleri pasif olarak yuvalarında dinlenir, geceleri de beslenmek için yuvasından çıkıp aktif bir şekilde etrafta gezinirler. Çöl ortamında yaşayanları her zaman daha zehirlidirler. Bu haşereler besin olarak böcek, böcek grubu ve kemirgenleri tükettiği gibi ölü hayvan leşlerini de tüketebilmektedirler. Kendisine yaklaşan avını ısırıp zehirledikten sonra onu besin olarak kullanır.

Çıyan ısırması sonucu canlının vücudunda kızarıklık, şişme, kaşıntı ve şiddetli acı hissedilir. Isırılan insanda halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, baş ağrısı gibi belirtiler görülür. Bu belirtiler ile karşılaşan kimseler muhakkak en yakın sağlık kuruluşlarında tedavi edilmelidir. Bu sırada da alanda bulunabilecek çıyanlardan kurtulmak için alan çıyan ilaçlama ile temizletilmelidir. Bu haşerelerde üreme için her iki bireye de ihtiyaç vardır. Çiftleştikten sonra belirli bir sıcaklıkta olgunlaşacak onlarca yumurtaya her alana bırakabilirler.Bu yavrular belirli bir süre sonra yumurtadan çıkıp yiyecek bulmak için etrafa yayılırlar. Daha da zararlı hale gelen çıyan ile mücadele ihmal edilmemeli, en kısa sürede çıyan ilaçlama yardımı alınmalıdır.

Çıyan ısırma sonrası ısırılan yerden zehrin yayılmasını önlemek için ısırılan yer ile kalp uygun bir yerden bağlanıp bu yere bulaşabilecek zehrin kaşbe gitmemesi için bu yerin kalp arası irtibatı kesilir. Sonrasında da doktor kontrolünde tedavi olunmalıdır. 

Çıyanlar insanlar ve diğer canlılar için çok tehlikeli bir haşere olduğu için mutlaka görüldüğünde bu haşere ile mücadele edilmesi gerekir. Bunun için bu zararlının görüldüğü alan mutlak süratle ilaçlanmalıdır.

 

ÇIYAN İLAÇLAMA


Zor ölen bir haşere olduğundan mutlaka çıyan ilaçlama için profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır. İlaçlama yapacak olan kişilerin mutlaka ilaçlama eğitimini almış olmaları gerekir. Bilinçsizce yapılacak ilaçlama sonrasında sağlık sorunları yaşanabileceğinden bu oldukça önemlidir. Çıyan ile mücadele için kullanılan ilaçlar mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdır. Bizden aldığınız ilaçlama hizmetlerindeki tüm ilaçlarımız şirket olarak ziraat mühendislerimiz kontrolünde hazırlanmaktadır. Çıyan ilaçlamada kullanılan ilaçlar haşere türüne özel seçilip uygun yöntemlerle uygulanır. Bu ve benzeri haşereler yok edilmesi zor haşerelerdir. Bu bakımdan ilaçlama için kullanılan ilaçlar yoğun ve keskin olmalıdır. Sıvı ilaçlar en etkili olanlarıdır. Buharlama ya da püskürtme ile gerçekleştirilen bu yöntemler ardından çıyanlardan kurtularak daha sağlıklı ortamlarda yaşamlarınızı sürdürmeniz mümkündür. Bu ilaçlama yapılırken alanda maskeli personellerin dışında hiç bir kimsenin bulunmaması gerekir. Çünkü ilacın etkisi oldukça kuvvetlidir ve temas durumunda sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Benzer Konular