Çiyan

Çiyan

Çıyanlar zehirli bir haşere olup omurgasız hayvanlar sınıfı içinde incelenirler. Çiyanlar vücut yapısı olarak farklı bir yapıya sahiptirler. Uzun ve ince bir yapıya sahip olan çıyanlar görünüş olarak kırk ayağa ve solucana benzer fakat bunlardan ayrılan belli başlı belirgin özellikleri vardır.

Çıyanların vücudu boğumlar halinde farklı bölmelerden oluşur ve renk olarak farklı renklerdedir. Bazen bir çıyanın bölmeleri de kendi arasında farklı renklerde olabilmektedir. Çiyanın her vücut bölmesinde 2 çift karşılıklı ayak bulunur. Baş kısmında ise bir çift antenleri bulunur. Bu antenler yardımı ile besinlerin yerlerini ve kendisine gelen tehlikeleri algılar. Vücudunun başucunda 2 adet keskin göz bulunur ve alt tarafında besinlerini yemeğe yarayan güçlü ağız yapıları vardır. Çıyan haşeresinin bedeninin üstünde bulunan bütün ayaklar zehirlidir. Bu bakımdan çıyanlar çok tehlikeli canlılardır.

Çıyanlar yeryüzünün her kıtasına yayılmış geniş bir yaşama alanına sahiptir. Çıyanlar boyları ve yapıları yaşadığı alana ve iklime bağlı olarak değişir. Çıyanlar boy olarak en fazla 30cm kadar büyürler. Çıyanın boy ve yapısı yaşadığı iklime ve beslenmesine bağlı olarak değişir. Ayrıca çıyanlar yaşadığı alana bağlı olarak farklı renklerde olabilirler. Genellikle çıyanlar; sarı çıyan, kırmızı çıyan, siyah çıyan, mavi çıyan, kahverengi çıyan olmak üzere farklı renklerde olabilirler. Çıyanlar doğal ortamda farklı yerlerde bulunurlar. Dış ortamda çıyanlar dağda, çayırda, bayırda, nemli olan topraklarda, taş diplerinde, ormanda, ağaç kabukları içinde ağaç yaprakları altında olmak üzere her ortamda rahatlıkla bulunur. Genellikle çıyan yuvasını toprağı kazıyarak derin kısımlara yapar. Fakat bazen taş diplerine ve ağaç kovukları içine yuvasını yaparlar.

İlk ve son bahar aylarında yağmurların yağmasından sonra yuvaları içinde su altında kalmamak için hemen yuvasından çıkıp evlerimize ve yüksek yerlere tırmanırlar. Ev ortamına gelen çıyan öncelikle nem oranı yüksek olan çatı ve bodrum kısımlarına yerleşirler. Buradan da ev çatlaklarına, döşeme diplerine, kapı ve pencere kenarlarına inerler. Evin içinde her odada, mutfakta, salonda, banyo ve tuvaletlerde bu haşere ile karşılaşmak mümkündür. Çıyanlar insanlara ve canlılara verdiği en büyük sıkıntı ve zarar insanı sokması ve zehirlemesidir. Çıyanın bütün kısımlarının zehirli olmasından dolayı canlıya teması etmesi veya canlıyı sokması ile o canlı zehirlenir, çoğu zaman ısırılan canlı kısmi felç geçirebilir veya ölebilirler. Çıyanlar gündüzleri pasif olarak yuvalarında dinlenirler geceleri de beslenmek için yuvasından çıkıp aktif bir şekilde etrafta gezinirler. Çöl ortamında yaşayan çıyanlar her zaman daha çok zehirlidirler. Çıyanlar besin olarak böcek, haşere grubu ve kemirgenleri tükettiği gibi ölü hayvan leşlerini de tüketirler. Çıyan kendisine yaklaşan avını ısırıp zehirledikten sonra onu besin olarak kullanır.

Çıyan ısırması sonucu canlının vücudunda kızarıklık, şişme, kaşıntı ve şiddetli acı hissedilir. Isırılan bir insan olduğunu düşündüğümüzde o kişide halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, baş ağrısı gibi belirtiler görülür. Çıyanlarda üreme ve çoğalma için her iki bireye ihtiyaç vardır. Çıyanlar çiftleştikten sonra ortama daha sonra 10'larca yumurta yaparlar. Ortamdaki yumurtalar belli bir sıcaklıkta olgunluğa erişip çatlar ve çıyan yavrusu ortaya çıkar. Daha sonra çıkan çıyan yavruları besin bulmak için etrafa yayılırlar. Çıyan ısırma sonrası ısırılan yerden zehrin yayılmasını önlemek için ısırılan yer ile kalp uygun bir yerden bağlanıp ısırılan yer ile kalp arası irtibatı kesilir. Çıyan ısırmasından sonra ısırılan kişi muhakkak en kısa zaman içinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Çıyanlar insanlar ve diğer canlılar için çok tehlikeli bir haşere olduğu için mutlaka görüldüğünde bu haşere ile mücadele edilmesi gerekir. Bunun için çıyanın görüldüğü alan mutlak süratle ilaçlanmalıdır.

ÇIYAN İLAÇLAMA


Çıyan zor ölen bir haşeredir bu bakımdan mutlaka çıyan ilaçlama için profesyonel ilaçlama firmaları ile çalışın. İlaçlama elemanları mutlaka ilaçlama eğitimini almış olması gerekir. Çünkü profesyonel yardım ve bilgi alabileceğiniz tek kuruluş bir ilaçlama şirketidir. Çıyan ile mücadelede kullanılan ilaçlar mutlaka sağlık bakanlığı onaylı olması gerekir. Tüm ilaçlarımız şirket olarak ziraat mühendislerimiz kontrolünde hazırlanıp uzman ve kadrolu elemanlarımız ile uygulanmaktadır. Çıyan ilaçlamada kullanılan ilaçlar haşere türüne özel seçilip uygun yöntemlerle uygulanır. Çıyan ve benzeri haşereler zor ölen haşerelerdir bu bakımdan ilaçlama için kullanılan ilaçlar yoğun ve keskin olması gerekir.
Çıyan ilaçlama için kullanılan ilaçlama yöntemleri farklıdır bunlardan en çok kullanılan ilaçlama yöntemi sisleme yöntemidir.