ÇEKİRGE İLAÇLAMA

çekirgeDünyanın kıtasında ve her yerinde yaşayan küçük kanatlı haşerelerdir.Doğal ortamda her yerde rastlamak mümkündür. çekirgeler dağda, bayırda, çayırda, yeşilliklerde, ormanda ve çöle yakın kısımlarda oldukça fazla miktarda bulunurlar ve bulundukları yerdeki yeşilliklere, meyve, sebzelere, bitkilere zarar verebilirler. Bu nedenle çekirge ilaçlama yaptırılarak, bu alanların zamanla kullanılmaz hale gelmelerine engel olunmalıdır. Vücut yapıları türlerine bağlı olarak değişmektedir. Bazı türleri bir kaç cm olurken bazı türleri de 20cm kadardır. Genel anatomileri hep aynıdır.

Çekirge bedenleri baş göğüs ve kuyruk olmak üzere 3 kısımdan oluşmaktadır. Baş kısımların da dışa doğru patlak şekilde 2 adet gözleri, başın üst kısmında 2 adet anteni bulunur ve bu antenler sayesinde hem besinlerini rahatlıkla bulurlar hem de kendi aralarında iletişimi sağlarlar. Bu yüzden bireysel olarak çekirge ile mücadele oldukça zordur. Çünkü tehlikeleri de sezerek ortadan kaybolmaları oldukça kolaydır.Çekirge başının alt kısmında da ağız yapıları vardır ve ağız yapıları kesici bir şekilde olup birçok bitkinin taze aksanlarını kemirerek yerler. Bir süre sonra besin ihtiyaçlarını giderdikleri bitkilerin yok olmasına sebep olurlar. Biraz da olsa stresten uzak, temiz havada dinlenmek için kullandığınız bahçelerinizde gördüğünüz çekirgelerden kurtulmak için çekirge ilaçlama uygulatılması şarttır. Bu haşerelerin bedenlerinin alt kısmında toplam 6 ayağı bulunur ve arka 2 ayağı oldukça gelişmiş haldedir. Bu ayaklar çok güçlü yapıda olup bu sayede uzak mesafelere kadar zıplayabilirler. Besin ihtiyaçlarını tamamen bitkiler ile karşılarlar. Bedeninin üst kısmında kanatları bulunur ve bu sayede çok uzak mesafelere kadar uçabilirler. Eğer beslendiği ortamda geziniyorsa ayakları ile yürür veya zıplayarak hareket ederler fakat tehlike hissettiği zaman kanatlarını kullanarak ortamdan uzaklaşırlar. Çekirge ilaçlama uygulatılmadan bu haşerelerden kurtulmak imkansızdır.

Çekirgeler renk olarak farklı renkte olabilirler. Genellikle yaşadığı ortamın rengini alırlar ve bu da haşereyi dış tehlikelerden korur yani kamufle eder. Orman ve yeşilliklerde yaşayan çekirgeler genellikle yeşil renkli olurlarken bozkırlarda ve çorak yerlerde yaşayanlar ise toprak rengine has renklerdedirler.

Ülkemizde her bölgede bulunurlar ve özellikle ekili alanlardaki ekinlere zarar verirler.
Ekili bağ, sebze, meyve, tahıl ve hububata büyük ölçüde zarar veren bu haşereler yalnız yaşamazlar. Bulundukları ortamlarda çoğul olarak yaşarlar. Bazen Avrupa ülkelerinde toplu çekirge göçleri yaşanabilmektedir. Ekinlere toplu halde saldırdıklarında çok kısa zaman içinde ekinlerin birçoğunu kemirerek yerler ve çok ciddi zararlara yol açarlar. Bu gibi zararların önlenmesi adına ise, muhakkak uzman ekipler tarafından alanın ve bu haşerenin alandaki yoğunluğunun tespitinden sonra uygun çekirge ilaçlama işlemi gerçekleştirilmelidir. 

Bu böcekler çiftleşmek için mutlaka karşı cinse ihtiyaç duyarlar ve çiftleştikten sonra yumurtalarını toplu bir şekilde yeşillikler üzerine bırakırlar. Yumurtalar belli bir süre sonra açılırlar ve yumurtadan kanatsız küçük yavrular çıkar. Bu yavrular gelişimini tamamlamak için hemen etraftan beslenmeye başlar. Genellikle toplu halde yaşayan ve her geçen gün sayıları artan bu böcekler dünyada yaşayan birçok çiftçi için hiç istenmeyen canlılardır. Çekirgelerden kurtulmak için ve çiftçilerin daha sağlıklı, verimli topraklarda çalışıyor olabilmeleri için çekirge ilaçlama şirketleri ile görüşülmelidir.

Çekirge ilaçlamada genellikle sıvı ilaçlar kullanılmaktadır. çekirgelerden kurtulmak ve diğer her tür haşere sorunlarına karşı önlem almak için ilaçlama şirketimiz, bu konular hakkındaki her türlü bilgiyi sizlerler paylaşmaktadır. Çekirge ilaçlama firmalarınıseçerken dikkat edilmesi gereken en önemli kural Sağlık Bakanlığı onaylı olup olmamalıdır. Yasal olarak çalışan bir firma ile kesinlikle görüşülmemelidir.

 Yıllardan beri bu haşereler ile ferdi ve bilinçsiz mücadele edilmiş fakat etkili sonuç alınamamış. Gelişen ilaç sanayi ve teknoloji ile çekirgeler ile mücadele kolaylaştırılmıştır. Çekirge ile mücadele mutlaka profesyonel ilaçlama firması tarafından yapılmalı. Çünkü bu haşere için kullanılan ilaçlar ve ilaçlama yöntemi farklıdır. Bu bakımdan bireysel olarak kullanacağınız yanlış ilaç ve ilaçlamametodu hem size hem de ekinlerinize büyük çapta zarar verir. İstanbul ilaçlama firmaları ve Kocaeli ilaçlama şubelerimiz ile sizlere tüm haşere sorunlarınızdan kurtulmanız için hizmet vermekteyiz.

Benzer Konular