Tahta kurdu ilaçlaması

tahta-kurdu-ilaçlaması

Tahta kurdu ile mücadele haşere türleri içinde yapılan mücadelenin en zor olanıdır. Tahta kurtları ahşap eşyaların içine saklandıkları için kullanılan ilaçların bulunduğu alana girmesi zordur. Tahta kurdu ilaçlamasını mutlaka bu işin ehli, sertifikalı ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalıdır.

Tahta kurdunun halk arasındaki diğer adı ağaç kurdu ve mobilya böceğidir. Ilıman iklime sahip bölgelerde görülür.

Kafası siyah gövdesi kahverengidir. Kafası kreatin maddesindendir. Bu özelliği tahta kurdunu dış etkenlerden korumaktadır. Çift kanatları vardır. Başında 1 çift anteni bulunur. Boyları 1-3 cm arasındadır.

Bu böcekler ağaçların kurumuş dallarına, onlardan yapılan mobilyalara ve diğer tahta eşyalara saldırabilir. Yani tahta kurdu ahşap olan her eşyanın içine yerleşebilir. Ancak rutubetli ahşapları kemirmeyi daha çok sevmektedirler.

Günümüzde kullandığımız eşyalar tahta ve ahşaptan olduğu için tahta kurduna rastlamak mümkündür.

Eşyaların içinde ilerleyerek eşyaların çürümesine ve kurumasına neden olur. Kemirerek oluşturduğu deliklerin içi toz halinde talaşlarla dolar.

Tahta kurdunun kemirme sesleri sessizlikte duyulabilir.

Yumurtlama yöntemi ile çoğalmaktadır. Her yumurtlama döneminde yaklaşık 80 yumurta bırakır. Hızlı üreyen canlılardır. Tahta kurdu her mevsim üreyebilir.

Tahta kurdundan kurtulmak için sıvı ilaçlama ve kokulu püskürtme ilaçlama yöntemleri uygulanır. İlaçlama uygulamalarını uzman kişiler yapmalıdır. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlama yapan şirketler bu haşere türüyle mücadele için en doğru seçim olacaktır. Sizler de bu haşerelerden kurtulmak ve korunmak istiyorsanız en kısa sürede profesyonel ilaçlama şirketlerinden yardım almalısınız.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir