Pire hakkında bilgi

pire-hakkında-bilgi

Kan emerek yaşamlarını sürdüren pireler insanların ve hayvanların bulunduğu her ortamda görülebilir. İç mekanlarda özellikle evlerde görülen pireler, evcil hayvanlar aracılığı ile buralara yuvalanmıştır.

Pireler ufak parazitler olduğu için diğer böcek türlerinden ayrılırlar. Bu özellikleri sebebiyle de uygulanan ilaçlama teknikleri değişkenlik göstermektedir.

İstanbul böcek ilaçlama firmaları pire ile sağlık bakanlığı onaylı ilaçlarla ve uyguladığı ilaçlama teknikleriyle mücadele edip sizleri bu sorundan kurtaracaktır.

Pireler basit ilaçlama yöntemleri ile yok edilebilecek canlılar değildir. Bireyselce yapılan yanlış ilaçlamalar bu canlıların bağışıklığının artmasına da yol açabilir.

Pirelerin vücut yapısı yassıdır. Bu sebeple hayvan tüylerinin arasında rahatlıkla dolaşabilirler.

Pireler kanla beslenirler ve yaşamlarını parazit olarak sürdürmektedirler. Kan emdikten 2 gün sonra yumurtlamaya başlarlar.

Pireler yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar. Yumurtalarını evlerin kuytu köşe yerlerine, halı diplerine, tozlu yerlere ya da hayvanların barınaklarına bırakırlar.

Ayaklarında konakçısına tutunabilmesini sağlayan pençeleri bulunur.

Pirelerin en önemli özelliği üstün sıçrama yeteneğine sahip olmalarıdır. Dikey olarak 20cm, yatay olarak 40 cm zıplayabilirler.

Pireler bünyesinde çeşitli hastalıklara ait mikroplar barındırırlar.

Veba hastalığı, dizanteri, kuduz, verem mikrobu, alerjik hastalıklar, tifüs hastalığı, cilt hastalıkları, lezyonlu hastalıklar olmak bunlardan bazılarıdır.

Pire ısırığının olduğu yerde kaşıntı olur. Kaşınan yer kabarır ve şişer. Pire ısırığına maruz kalan kişiler hemen doktor kontrolünde tedavi altına alınmalıdır. Ve yaşam alanlarında ilaçlama yaptırılıp bu parazitler yok edilmelidir.

Pireler genelde sıvı ilaçlama yöntemi ile yok edilir. Ancak bazı durumlarda tek seferlik ilaçlama yeterli olmayabilir. Çünkü pirelerin kendileri kadar yumurtaları da alanlara çok sayıda yayılmış olacaktır.

15-20 günlük aralıklarla iki ilaçlama yapılırsa daha verimli sonuç alınabilir.

Pirelerden kurtulabilmek için zaman kaybetmeden ilaçlama firmalarından destek almak sizlere istenilen sonucu verecektir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir