Köpek piresinden kurtulmak

Pireler kedi, köpek, insan, kuş, tavuk gibi canlılar üzerinde bulunarak, bu canlıların kanları ile beslenen haşerelerdir. Kedi ve köpek piresi ile çok sık karşılaşılır. Özellikle sokak hayvanlarında, besinsiz ve sağlıksız oldukları için bulunan pirelerden kurtulmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Hayvanların veteriner kontrolleri, temiz olmaları, besinlerine dikkat edilmeleri durumunda pirelerden bir nebze olsun uzak tutulmuş olurlar. Ancak bu haşerelerin oldukça yükseğe sıçrayabilme özellikleri olduğundan, istedikleri herkese ve her yere kolaylıkla geçebilirler. Bu durum da dönem dönem pire ilaçlama uygulatılmasını gerektirir.

Köpeklerde pire, aşırı kaşıntıları ile anlaşılabilir. Pire ısırığından rahatsız olan köpekler özellikle kulak ve boyun kısımlarınla sıklıkla kaşırlar. Eğer müdahale edilmez ve köpek piresinden kurtulmak için tedavilere başlanmazsa, hayvanların vücutlarında yaralar görülebilir. Bu da sağlık sorunlarına neden olur. Ayrıca köpek piresi, insanlara ve istedikleri alanlara geçebildiklerinden dolayı pire ilaçlama ile alanların temizletilmesi şarttır.

Pireler çok hızlı üreyen haşerelerdir. Bir üremede yüzlerce yumurta bırakabilirler. Bu da tehlikelerinin, engel olunmadığı takdirde daha da artmasına neden olur. Pire belirtileri ile karşılaşıldığı durumlarda geç kalınacak zaman içerisinde satıları artacak olan pirelerden kurtulmak için bir an önce pire ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir. Zira tehlikelerine maruz kalmanız mümkündür.

Pire ilaçlama için sıvı ilaçlar kullanılır. Alanların durumuna bağlı olarak kokulu ya da kokusuz böcek ilaçlama uygulaması değişir. İki ilaçlamada ilaçların etkisi aynıdır ancak farklı şekilde uygulanırlar. Kokusuz böcek ilaçlama, sadece alanların yüzeylerine püskürtme şeklinde gerçekleştirilir. Kokulu ilaçlama ise buharlama ile açık ya da kapalı alanlarda en etkili buharlama şeklinde gerçekleştirilen yöntemdir. Her iki yöntem için profesyonel pire ilaçlama firmaları ile çalışılmalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir