Kedi piresinden nasıl kurtulunur?

Hayvanlarda, insanlarda, eşyalarda bulunan pire türlerinden bazıları kedi piresi, insan piresi, köpek piresi, pamuk piresi, su piresi, toz piresi, kuş piresidir. Üzerlerinde bulundukları canlıların kanlarını emerek besin ihtiyaçlarını karşılayan pire bu sebeple oldukça zararlıdır. Çünkü bulundurdukları virüsleri direk temas yoluyla kolaylıkla bulaştırıp, birçok hastalığa sebep olurlar. Pireleri fark etmek zor olduğu için pirelerden kurtulmak da kişisel pire ile mücadele durumunda zordur. Pire ilaçlama bu konuda şarttır. Böcek ilaçlama firmaları pire ilaçlama hizmetleri de vermektedirler.

Pireler ufak oldukları için fark edilmeleri zordur. Bazı belirtiler pire olduğunun kanıtı olabilir. Özellikle kişi ya da hayvanlarda görülen pire ısırığı ve pire ısırığı sebebiyle oluşan yaralar, alerjik hastalıklar bu belirtilerin başında gelir. İnsanlara bulaştığı için kedi piresi muhakkak önlenmelidir.  Hayvan için de zararlı olan bu pire için veteriner kontrolünde tedbirler alınmalı, ardından yumurtalarını bırakmak için geçebilme ihtimali olan alanlara da pire ilaçlama uygulatılmalıdır.

Böcek ilaçlama firmaları tarafından uygulanan her ilaçlama doğru yöntemlerle yapılmalıdır. Bunun için pire ilaçlama da görevlendirilecek kişilerin eğitimli, alanlarında uzman kişiler olması şarttır. Bunun dışında yine pire ile mücadele durumunda uygulatılacak pire ilaçlama için kullanılan ilaçlar kimya mühendisleri tarafından üretilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanmış olmalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir