Kalorifer böceği ile mücadele

Böceklerden hemen hepimiz korkar ya da tiksiniriz. Ama böceklerin korkularımızdan ya da tiksinmemizden çok daha fazla zararının olduğunu çok azımız biliriz, böcekler yaşadıkları ortama göre üzerlerinde çok fazla zararlı parazit ve bakteri taşırlar bu parazitleri bizlerin yediği gıda maddelerine yakın yerlere bırakarak sağlığımızı tehdit ederler.

Bu tür böceklerden birisi de ülkemizde en yaygın görülen böceklerden birisi olan kalorifer böceğidir. Kalorifer böceği yumurtlayarak çoğalan çoğunlukla lavabo, banyo ve atık su boruları gibi çok sıcak ve nemli ortamlarda yaşayan bu nedenle de oldukça pis bir böcektir. Kalorifer böceğinin dişisi yumurtalarını sırtından taşır ve genellikle de yavrular 18 günde yumurtadan çıkar, bu nedenle çok hızlı çoğalırlar. Ortalama 10 – 15 ay ömrü olan kalorifer böceği -32 dereceye kadar soğuğa dayanabilen bir böcektir bu nedenle de hemen her şartta yaşamını sürdürmeye devam edebilir.

Kalorifer böceği ilaçlama işi kesinlikle ertelenmemeli ve çoğalmaya başlamadan uzman kişilere yaptırılmalıdır, aksi halde ömrü boyunca bir milyondan fazla yumurtlayabilen kalorifer böceği ile savaşmak çok zor hale gelebilir. Kokulu püskürtme yöntemi ile ilaçlanan kalorifer böceği ilaçlamaişleminden hemen sonra ölür. Halk arasında karafatma, hamam böceği, kakalak da denilen kalorifer böceği ile etkin bir kalorifer böceği ilaçlama tekniği kullanılarak savaşılmalıdır aksi halde tamamen kurtulmanın çok zor olduğu bu böcek hızla çoğalarak sağlığınızı tehdit edebilir. 500’den fazla türü olan kalorifer böceğinin etrafındaki gıda maddelerini algılayan bir çift anteni bulunur. Bu antenler aracılığı ile hareket eden ve dış dünyayı algılayan kalorifer böceğinin açlığa 1 ay, susuzluğa ise en fazla 1 hafta dayandığı biliniyor, kalorifer böceğinin kafasını kopartsanız dahi yaşamaya devam edebilir anca en fazla 1 hafta sonra susuzluktan ölür.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir