Hamam böceğinden kurtulmak

Hamam böceği haşeresi ile her tür alanda karşılaşılabilmektedir. Daha çok hijyen olmayan ve mikropların çok fazla olduğu yerlerde bulunan bu haşereler buralardan aldıkları hastalık virüslerini  daha sonra insanların ortak yaşam alanlarına gelerek kişilere bulaştırabilmektedirler. Hamam böceğinden kurtulmak da bu yüzden oldukça gereklidir. Bireysel olarak yapılan müdahaleler sonuç vermeyeceğinden hamama böceği ilaçlama en etkili yöntem olacaktır.

Hamam böceği evlerimize lağım sularından, açık kapı pencerelerden, alışveriş poşetlerinden kolaylıkla gelebilirler. Binalarda da merdiven boşluklarında, kömürlük ve kilerler de görülen hamam böceğinden kurtulmak şarttır. Zira buralarda dolaşırken bıraktıkları salya, dışkıların insanlarla temasları sonrasında sağlık sorunları yaşanabilir. Ayrıca yiyeceklerimizle beslendikleri için, daha sonra bunları tüketen insanlarda da sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Bu gibi olumsuzluklar yaşamamak adına hamam böceği ilaçlama yaptırılarak bu haşere sorunlarına son verilmelidir.

Hamam böcekleri oldukça güçlü yapılara sahip haşerelerdir. Hiç bir şey yemeden 1 ay kadar, hiç bir şey içmeden ise yaklaşık 1 hafta kadar yaşabilen hamam böceklerinden kurtulmak bu nedenle oldukça zordur. Ancak çok etkili ilaçların kullanıldığı haşere ilaçlama teknikleri kullanılarak yok edilebilen bu haşerelerin bir an önce yok edilmeleri gerekmektedir. Kafası koptuğunda dahi bir süre yaşayan hamam böcekleri, oldukça hızlı hareket etmektedirler. Bir gecede tüm binayı dolaşabilecek kadar sağlam ayaklara sahip olan hamam böceğinden kurtulmak, kısa sürede üreme gerçekleştirmelerine ve hızlı şekilde üremelerine bağlı olarak ihmal edilmeden gerçekleştirilecek hamam böceği ilaçlama ile mümkündür. Bazı durumlarda periyodik haşere ilaçlama yaptırılması daha doğru olacaktır. Zira hamam böcekleri yumurtalarını ilaçlar etki etmeyebilir. Kısa süre sonra yumurtadan çıkan yavrular için de ilaçlama şarttır.

Hamam böceğinden kurtulmak için gerçekleştirilen jel ilaçlama yöntemi oldukça kolay uygulanmaktadır. İnsanların ev ya da iş yerlerini ilaçlama sırasında terk etmelerine gerek olmaz. Çünkü bu ilaçlar ufak parçalar halinde en ufak yerlere konulmaktadır. Bu yüzden de çevreyi ve insan sağlığını etkilemezler. Hamam böceği ilaçlama şirketleri muhakkak Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir