Hamam böceği ısırır mı?

Hamam böceği, haşere türleri arasında en sık rastlanan ve en dayanıklı olanlarından biridir. Hızlı çoğalan, çabuk erginleşen bu haşere türü koloni şeklinde hareket ettiğinden dolayı birkaç tane gibi görünseler de geri kalan yüzlercesi yuvalarında anlaşılmadan saklanabilir. Hamam böcekleri daha çok sıcak ortamları sevdikleri ve bu ortamlarda daha rahat barınabildikleri için özellikle yaz aylarında epey fazla görülürler.

Canlıların kanıyla beslenmediklerinden dolayı insanları ısırmaz ve ya onların kanını emmezler ancak besin bulamadıkları takdirde karton, yapıştırıcı ve kendi türünün ölüleriyle dahi beslenebilen hamam böceği aylarca beslenmeden de hayatta kalabilir. Öyle ki radyasyona dahi direnci olan bu canlıların insanlara karşı direkt bir zararı olmasa da mükemmel bir hastalık taşıyıcısıdır ve insanların besinlerine ortak olarak anti-hijyenik ortamların ve durumların oluşmasına sebebiyet verirler.

Önlem alınmadığı takdirde kısa bir süre sonra bulundukları ortama yayılarak besinleri talan ederler ve insanların çok sık kullandığı ortamların, eşyaların üzerinde gezinerek bu ortamlara ve eşyalara mikrop bulaştırırlar.

Günümüzde marketlerde dahi çok rahatlıkla bulunabilecek haşere ilaçlama ürünleri hızlı çoğalan ve çabuk erginleşen bu canlı için yetersiz kalacaktır. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasında ve dayanıklılığından dolayı bu tarz önlemler kısa süreli ve kısmi şekilde işe yarasa da bir süre sonra fayda etmemektedir. Bu yüzdenhamam böceği ilaçlama konusunda her zaman profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarzı firmalardan hizmet alınmalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir