Evde fare olduğu nasıl anlaşılır?

‘Evde fare olduğu nasıl anlaşılır’ sorusunun cevapları aslında çok kolaydır. Çünkü fare, besin ihtiyacını karşılamak için genelde evlerin çeşitli yerlerini kullanır. Vücutlarının esnek yapıda olması sebebiyle evlere ulaşabilecek tuvalet deliklerinden, banyo giderlerinden, borulardan ve bunlar gibi akla gelmeyecek daha birçok yerden kolayca geçebilirler.
Fare, gündüzleri herkesin uyanık olduğu saatlerde farkedilmemek için yuvalarından çıkmazken, gece karanlık olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Mutfakta bulunan yiyecekleri tüketerek beslenmelerini sağlayabildikleri için genelde orda bulunurlar. Yiyecek ararken çıkardıkları rahatsız edici seslerle, tıkırtılarla evde bir fare olduğunu anlamanız kolaylaşabilir.
Fareler güçlü dişleriyle kemirdikleri eşyalara, tahta, mermer, duvar gibi şeylere de zarar verirler. Yiyecek ve bazı giyeceklerdeki bu tahripler sonucunda da evde fare olduğu anlaşılabilir. Ayrıca fare, hiçbir kemirecek, yiyecek bir şey bulamadığında insanlar uyurken kulaklarını, burunlarını, ağızlarını da kemirebilir. Sağlık açısından oldukça zararlı olan fare ile mücadele günümüzde oldukça kolaydır. İşini en doğru yapabilecek fare ilaçlama firmaları net bir çözüm olacaktır. Fare ilaçlama fiyatları firmalara göre değişmekle birlikte, profesyonel yerler tercih edilmelidir.
Yine fare, güçlü tırnaklarıyla evlerde bulunan çiçeklerin saksılarındaki topraklarının aşınmasına sebep olabilir. Bu durumla karşılaşan kişi de artık evinde bir fare olduğunu anlayabilir. Fare ile mücadele için bireysel hareket etmek doğru değildir ki kesin çözümler getirmez. Fare kapanı gibi yöntemler, kullanımı ve sonuca ulaşılması açısından zor olmakla birlikte artık kullanılmamaktadır. Fare ilaçlama firmaları ile irtibat bu konularda yapılacak en doğru işlemdir.
Bunlar dışında evde fare bulunması durumunu anlayabilmenin bir diğer yolu da fare pisliklerinin görülmesidir. Fare pisliği küçük, siyah şeylerdir. Fare, özellikle çerezlerin ve benzeri gıdaların bulunduğu yerlerde dolaştıkları için, pisliklerin de buralarda görülmeleri daha fazla ihtimaldir.
Evde fare olduğu anlaşıldı anda hemen önlemler alınmalı, fare üremelerine engel olunmalıdır. Aksi takdirde fare sayılarının artmasıyla insanlar, sağlıkları açısından daha büyük tehlikelere gireceklerdir. Fare, taşıdığı virüslerle kişi ölümlerine kadar gidebilen ciddi hastalıklar da bulaştırabilirler. Tüm bu olumsuzluklar düşünülerek hemen alanlarında uzman, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilaçlarla çalışan fare ilaçlama firması irtibata geçilmelidir. İlaçlama sağlık açısından ciddi bir iş olduğu gibi fare ilaçlama fiyatları da düşünülmemelidir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir