BİT İLAÇLAMA

Bit

Bit, insanlar ve hayvanlar üzerinden kan emerek beslenen küçük yapılı bir parazittir. Kene, pire gibi kan emerek beslenen haşere olduğundan bitten kurtulmak, zaman kaybedilmeden yapılması gereken bir davranıştır. Bit ilaçlama ile bu oldukça kolay yöntemlerle mümkün hale gelmiştir. Bu haşere çok ufak yapılı bir canlıdır ve genel olarak boyları 3 - 10mm kadardır. Bu nedenle bit ile mücadele, insanların bireysel yaptıkları müdahalelerle imkansızdır ve hiç bir zaman kesin sonuç vermez. Gözle görülmesi bile zor olan bu haşereyi yakalayıp yok etmek büyük uğraş demektir. Ayrıca sayıları da oldukça fazla olabileceğinden ancak, profesyonel bit ilaçlama şirketleri tarafınfan yardım alınarak çözüme ulaşılabilir. Bu haşereler genellikle alttan ve üstten basık yassı bir vücut yapısına sahiptir. Sıcak havaları sever ve genellikle sıcak mevsimlerde daha çok görülürler.

Bit türüne ve yaşadığı alana bağlı olarak farklı renklerde olabilir. Genel olarak tespit edilen bit türlerinin renkleri, sarı, kahverengi, siyah ve kirli beyaz şeklindedir. Diğer renklerde olan bit türlerine de rastlamak mümkündür. bu haşere, yaşayabilmek için mutlaka insanlar ve hayvanlar üzerinden kan emmelidir. Bu da ciddi sağlık sorunları demektir. Bit ilaçlama ile bu haşerelerden kurtulabilinir. Bitler, üzerlerinde yaşadıkları canlıdan beslendiklerinden, insan ve hayvan üzeri haricinde bulunduğu yerlerde en fazla 2 gün yaşayabilirler. Bu haşere üzerine yerleştiği canlıdan ortalama olarak 4 - 5 defa kan emer. Bit her defasında karnı şişene kadar kan emer. İnsan üzerinde 100'lerce bit olabilir. Bunların her birinin günde dört veya beş defa insanı ısırdığını düşünürsek bitin insana ne kadar çok sıkıntı verdiğini anlarız. Bu yüzden de insanlara bulaşmadan etrafta olabilme ihtimaline karşı, belirtiler görüldüğü anda bit ilaçlama şirketleri tarafından bilgi ve ilaçlama yardımı alınmalıdır.

Bit böceğinde toplamda 6 adet ayak bulunur ve ayaklar kısa ve güçlüdür. Bu haşere yavaş ve çok hantal hareket eder.İnsanlara farklı yerlerden bulaşan bit haşeresi, geldiği yerden veya daha önce beslendiği canlıdan birçok mikrobu bir sonraki canlıya bulaştırabilir. Olabilecekleri yerler sürekli olarak bit ilaçlama ile hijyen hale getirilmeli ve bu yolla bu haşerelerin insanlara bulaşması engellenmelidir. İnsanlar arasında çok çabuk yayılır ve beraberinde çok tehlikeli hastalıkları da yayabilir. 

Bitler evlere ve insanlara bu şekillerde bulaşabilmektedir. 
1 - Bit insanlara dışarıdan alınan bir eşya ile bulaşabilir.
2 - Bitlenmiş kişilerin eşyalarını kullanarak bulaşabilir.
3 - Bitlenmiş bir kişinin evimize kadar gelmesi ile bulaşabilir.
4 - Bitlenmiş bir ortamda bulunmakla da üzerimize bit bulaşabilir
5 - Evdeki evcil hayvanlar ile bitler evlerimize kadar gelebilir
6 - Yaban hayvanları veya kuşlar ile bit evlerimize kadar gelebilir.

Bit bulaştığında kontrolü çok zor olduğu gibi temizlenmekte çok zordur. Bu yüzden bitten kurtulmak, bulaşmasına izin verilmeden yapılmalıdır. Bunun için ise, bit ilaçlama firmaları tarafından yardım alınabilir. Genel olarak kalabalık, insanların ortak yaşam alanları olan okul, hastane, toplu taşıma araçları, kahvehane, sinema gibi yerlerde daha çabuk yayılabilen bit ile mücadele oldukça zordur. Bu haşere eğer insanlara hayvanlar üzerinden geçmiş ise beraberinde birçok hastalığı da bulaştırabileceğinden bit ilaçlama ihmal edilmemeli ve en başından bu haşerelere karşı önlem alınmalıdır. Genel olarak bitten insana bulaşan hastalıklar şunlardır: Tifüs, humma hastalığı, alerjik hastalıklar, iltihaplı deri lekeleri, deri döküntüsü gibi... Bu gibi hastalıklar insanlarda ve hayvanlarda halsizlik ve iştahsızlık yapar. Bitler kan emme işlemini tamamladıktan sonra üremesini gerçekleştirir ve yumurtasını bırakır. Bu haşerelerin yumurtasına sirke denir. Her bit çeşidi sirkelerini farklı yerlere bırakır. Saç bitlerinde sirkeler bir paket halinde ve saç tellerine yapışırlar. Vücut bitinde ise yumurtalar elbiselerin dikiş aralarına bırakırlar. Bit sirkesini saçtan çıkarmak çok zordur bunun için kullanılan özel ilaçlar ve şampuanlar vardır. Bu gibi uğraşlı durumlara maruz kalmamak adına bit ilaçlama yaptırılarak daha temiz alanlarda bulunulmalıdır. 

İnsanlara en çok zarar veren bit çeşitleri şunlardır

SAÇ BİTİ Saç biti genellikle insanların saçları içinde bulunur ve ismini de buradan alır. Saç biti küçük yapılı bir bit çeşididir. İnsanların baş bölgesinde bulunduğu için bazen baş biti olarakda bilinir. Saç biti genellikle kulak arkası ve ense kısmında toplanır. Bu bitler insanın kafa derisinden kan emerek beslenir. Saç biti genel olarak günde 4 - 5defa insanın kafa derisinden kan emer. İyi beslenen saç biti yumurtalarını (sirke) özel bir salgı ile saç tellerine yapışır ve kolay kolay saçtan çıkmaz. Saç bittinden kurtulmak için mutlaka en yakın sağlık kuruşunda muayene olmak gerekir ve doktorun verdiği özel ilaçları kullanmak gerekir. Saç biti için alınan ilaçların veya şampuanların güzel kokması gerekir ve sağlığa zarar vermemesi gerekir. Saç biti ilaçlandıktan sonra yaşadığımız alanları tamamen bu canlılardan temizlemek için mutlaka bit ilaçlama firması tarafından çevremizin ilaçlanması gerekir.

VÜCUT BİTİ ( ELBİSE BİTİ) Vücut biti insanlarda bulunan bir diğer bit çeşididir. Vücut biti insanların genellikle tüysüz olan kısımlarında bulunur. Vücut biti insanın bedeninden kan emdikten sonra elbiseler arasında gizlenir ve orda saklanır. Vücut biti genellikle geceleri aktif olup insandan kan emer. Vücut biti bir gecede defalarca kan emer ve insanı rahatsız eder. Vücut bitleri o kadar çok rahatsız eder ki çoğu zaman insanı uyutmaz. Bazı vücut bitleri yatak ve yorgan içlerine girip orda bulunurlar ve insanlar yatarken aktif olup insanı ısırırlar. Vücut biti iyi bir şekilde kan emdikten sonra bulunduğu ortama yumurtasını bırakır. Bu yüzden bit ilaçlama ile alanlar muhakkak temizletilmelidir. Bit ile mücadele alınacak ilaçların yumurtalara temas etmediği için bireysel olarak imkansızdır. Gerçekleştirilecek ilaçlama tekniği ardından yumurtaların olgunlaşıp yeniden aynı sorunlarla karşılaşılma ihtimaline karşın periyodik olarak bit ilaçlama yardımı alınması daha doğru olacaktır.

KIL BİTİ ( KASIK BİTİ) Kıl biti diğer adıyla kasık biti insanların kıllı olan kısımlarında bulunur. Kasık biti genellikle insanlarda koltuk altı, kasık arası, göğüs kılları ve sakal kısımlarında bulunur. Kasık bitinin bir özelliğide kıl kökünden deri içine gömülür ve oradan kan emer. Bu bakımdan kıl biti çok aşırı derecede kaşındırır. Kasık bitinden kurtulmak için mutlaka doktorun verdiği özel solüsyonlar ve ilaçlar kullanılmalı. Ev ortamında hangi bit olursa olsun mutlaka kişi üzerinde ise doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalı. Bitlenen ortamlar mutlaka ilaçlama şirketi tarafından sıkıca ilaçlanması gerekir. Bit ilaçlama şirketi olarak her türlü böcek ve haşere ilaçlamasında sizlere hizmet sunmaktayız.

İnsanlarda en çok görülen bit türü Pediculus humanus'tur. Vücut üzerinde yaşadığı bölgeye göre de değişik isimler alır. Bitlenme, şiddetli kaşıntı sonucu açılan yaralarda seconder enfeksiyonlara,özellikle çocuklarda impedigo denilen iltihaplı deri hastalığına yol açar. Bitler mikroorganizmalarında taşıyıcısıdırlar. Bu nedenle bu haşerelerin bulaşmaması adına, bit ilaçlama hizmeti alınması şarttır.

Benzer Konular