Bit

Bit

Bit, insanlar ve hayvanlar üzerinden kan emerek beslenen küçük yapılı bir parazittir. Bit çok ufak yapılı bir hayvandır ve genel olarak boyları 3 - 10mm kadardır. Bitlerin vücudu genellikle Alttan ve üstten basık bir yapıdadır. Bit yassı bir vücut yapısına sahiptir. Bit haşeresi sıcak havaları sever ve genellikle sıcak mevsimlerde daha çok görülür.

Bit türüne ve yaşadığı alana bağlı olarak farklı renklerde olabilir. Genel olarak tespit edilen bit türlerinin renkleri, sarı, kahverengi, siyah ve kirli beyaz şeklindedir. Diğer renklerde olan bit türlerine de rastlamak mümkündür. Bit haşeresi yaşayabilmek için mutlaka insanlar ve hayvanlar üzerinden kan emmesi gerekir. İnsan ve hayvan vücudunun dışında bulunan bit haşeresi uzun bir müddet yaşayamaz. Bitler insanlar ve hayvanların dışında en fazla 2 gün yaşayabilirler. Bitler üzerinde yaşadığı canlıdan beslenir. Bit üzerine yerleştiği canlıdan ortalama olarak 4 - 5 defa kan emer. Bit her kan emişinde karnı şişene kadar kan emer. İnsan üzerinde 100'lerce bit olabilir. Bunların her birinin günde dört veya beş defa insanı ısırdığını düşünürsek bitin insana ne kadar çok sıkıntı verdiğini anlarız. İnsanlar ve hayvanlar üzerinden beslenen bitler beslenmesinde sadece kanı kullanırlar.

Bit böceğinde toplamda 6 adet ayak bulunur ve ayaklar kısa ve güçlüdür. Bitin hareketi çok yavaştır ve çok hantal hareket eder. Bit insanlara farklı yerlerden bulaşır bu bakımdan geldiği yerden veya daha önce beslendiği canlıdan birçok mikrobu bir sonraki canlıya bulaştırır. Bit insanlar arasında çok çabuk yayılır ve beraberinde çok tehlikeli hastalıkları da yayabilir. Bit evlere ve insanlara şu şekilde bulaşır; 1 - Bit insanlara dışarıdan alınan bir eşya ile bulaşabilir. 2 - Bitlenmiş kişilerin eşyalarını kullanarak bulaşabilir. 3 - Bitlenmiş bir kişinin evimize kadar gelmesi ile bulaşabilir. 4 - Bitlenmiş bir ortamda bulunmakla da üzerimize bit bulaşabilir 5 - Evdeki evcil hayvanlar ile bitler evlerimize kadar gelebilir 6 - Yaban hayvanları veya kuşlar ile bit evlerimize kadar gelebilir. Bit bulaştı mı kontrolü çok zor olduğu gibi temizlenmekte çok zordur. Genel olarak kalabalık ortamlarda daha çok çabuk yayılır. Genellikle insanların sıklıkla kullandığı okul, hastane, toplu taşıma araçları, kahvehane, sinema gibi yerlerde bitlerin yayılması daha çok görülür. Bit eğer insanlara hayvanlar üzerinden geçmiş ise beraberinde birçok hastalığı da bulaştırır. Genel olarak bitten insana bulaşan hastalıklar şunlardır: Tifüs, humma hastalığı, alerjik hastalıklar, iltihaplı deri lekeleri, deri döküntüsü gibi birçok hastalığa neden olur. İnsanlarda ve hayvanlarda halsizlik ve iştahsızlık yapar. Bitler kan emme işlemini tamamladıktan sonra yumurtasını bırakır. Bit yumurtasına sirke denir. Her bit çeşidi sirkelerini farklı yerlere bırakır. Saç bitlerinde sirkeler bir paket halinde ve saç tellerine yapışırlar. Vücut bitinde ise yumurtalar elbiselerin dikiş aralarına bırakırlar.

Bit sirkesini saçtan çıkarmak çok zordur bunun için kullanılan özel ilaçlar ve şampuanlar vardır. İnsanlara en çok zarar veren bit çeşitleri şunlardır SAÇ BİTİ Saç biti genellikle insanların saçları içinde bulunur ve ismini de buradan alır. Saç biti küçük yapılı bir bit çeşididir. İnsanların baş bölgesinde bulunduğu için bazen baş biti olarakda bilinir. Saç biti genellikle kulak arkası ve ense kısmında toplanır. Bu bitler insanın kafa derisinden kan emerek beslenir. Saç biti genel olarak günde 4 - 5defa insanın kafa derisinden kan emer. İyi beslenen saç biti yumurtalarını (sirke) özel bir salgı ile saç tellerine yapıştırır. Saç bitti kolay kolay saçtan çıkmaz. Saç bittinden kurtulmak için mutlaka en yakın sağlık kuruşunda muayene olmak gerekir ve doktorun verdiği özel ilaçlar ile saç bitinden kurtulabiliriz. Saç biti için alınan ilaçların veya şampuanların güzel kokması gerekir ve sağlığa zarar vermemesi gerekir. Saç biti ilaçlandıktan sonra yaşadığımız alanları tamamen bu canlılardan temizlemek için mutlaka ilaçlama firması tarafından çevremizin ilaçlanması gerekir. VÜCUT BİTİ ( ELBİSE BİTİ) Vücut biti insanlarda bulunan bir diğer bit çeşididir. Vücut biti insanların genellikle tüysüz olan kısımlarında bulunur. Vücut biti insanın bedeninden kan emdikten sonra elbiseler arasında gizlenir ve orda saklanır. Vücut biti genellikle geceleri aktif olup insandan kan emer. Vücut biti bir gecede defalarca kan emer ve insanı rahatsız eder. Vücut bitleri o kadar çok rahatsız eder ki çoğu zaman insanı uyutmaz. Bazı vücut bitleri yatak ve yorgan içlerine girip orda bulunurlar ve insanlar yatarken aktif olup insanı ısırırlar. Vücut biti iyi bir şekilde kan emdikten sonra bulunduğu ortama yumurtasını bırakır. KIL BİTİ ( KASIK BİTİ) Kıl biti diğer adıyla kasık biti insanların kıllı olan kısımlarında bulunur. Kasık biti genellikle insanlarda koltuk altı, kasık arası, göğüs kılları ve sakal kısımlarında bulunur. Kasık bitinin bir özelliğide kıl kökünden deri içine gömülür ve oradan kan emer. Bu bakımdan kıl biti çok aşırı derecede kaşındırır. Kasık bitinden kurtulmak için mutlaka doktorun verdiği özel solüsyonlar ve ilaçlar kullanılmalı. Ev ortamında hangi bit olursa olsun mutlaka kişi üzerinde ise doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalı. Bitlenen ortamlar mutlaka ilaçlama şirketi tarafından sıkıca ilaçlanması gerekir. İlaçlama şirketi olarak her türlü böcek ve haşere ilaçlamasında sizlere Hizmet sunmaktayız. İnsanlarda en çok görülen bit türü Pediculus humanus'tur. Vücut üzerinde yaşadığı bölgeye göre de değişik isimler alır. Bitlenme, şiddetli kaşıntı sonucu açılan yaralarda seconder enfeksiyonlara,özellikle çocuklarda impedigo denilen iltihaplı deri hastalığına yol açar.Bitler mikroorganizmalarında taşıyıcısıdırlar.