Lağım Faresi Nasıl Yok Edilir?

Lağım faresi,  lağımda yaşayan kemirgen türleri arasında en tehlikeli olan türdür. Lağımın içinden çıktığı zamanlarda çeşitli kuş türlerini ve yavruları ile beslenmektedir. Lağım faresinin tehlikeli olmasının nedenleri arasında hayvanların bir takım yerlerini kemirip yerken onlara acı vermeme durumudur. Hayvanlar üzerinde morfin etkisi yaratma özelliğine sahip olan bu kemirgen türü, insanlar uyurken vücutlarına hiçbir ağrı, sızı, acı vermeden istediği bölgeselinden yiyebilirler.

Lağım ve pis su giderleri içinde yaşayan fareler, bu pis atıklarla insanlara çeşitli hastalıklar bulaştırırlar. Bu hastalıklara maruz kalınmaması için mutlaka uygun ilaçlama yöntemi seçilerek bu alanlara ilaçlama uygulamaları yapılmalıdır. Ancak ilaçlama uygulamaları sanıldığı kadar kolay işlemler değildirler. Özellikle lağım farelerini kontrol altına almak hayli güçtür. Diğer kemirgen türlerine nazaran üstün özelliklere sahip olan lağım faresi avına yaklaşmak için çokta zorlanmaz.

Lağım fareleri ve diğer fare türleri ile insanların biyolojik olarak ortak yönleri vardır. Hemen hemen aynı yiyecekleri yiyen fareler, insanları kendilerine tehlikeli birer düşman olarak kodlamaktadırlar.

Lağım Faresinin Zararları Nelerdir?

Lağım faresi diğer zararlı haşere türlerine göre ve kendi türleri içinde en tehlikeli hayvandır. Lağım faresi, aç kaldığı süre içinde önüne gelen her şeyi yer. Lağım fareleri, mantar, hepatit virüsü, bağırsak enfeksiyonu mikrobu, tifüs gibi hastalıkları bulaştırır. Lağım faresi morfin etkisi yarattığı için girdiği evler de burun, dudak, göz ve kulak yiyebilmektedir.

Mücadele ve Yöntemler Nelerdir?

Lağım faresi ve diğer kemirgen türleri için özel olarak tasarlanmış olan ve adına fare istasyonları adını verdiğimiz uygulama sayesinde tüm fare türleri buram buram kokan tadı fareler için eşsiz kılınan zehir sayesinde fareler bulundukları alandan koparak 20- 30 cm görünümündeki istasyonun içine girerek muhteşem kokularla donatılmış olan zehirden yerler. Sonra bu zehir susuzluk hissi yaratır. Fare su içer ve oracıkta etkisiz hale gelir. 

 
Benzer Bilgiler