Haşere İlaçlama ile ilgili | Berfin İlaçlama

Haşere İlaçlama ile ilgili

Haşere ilaçlama işlemi ortamda görülen haşerenin türünün beslenme şekli, biyolojik yapısı, davranışları hakkında bilgi ve kullanılacak ilaçlama yöntemleri hakkında bilgi gerektirir. Böceklerden kurtulmak için piyasada bulunan zirai veya ucuz, kalitesiz ilaçlarla yapılan bireysel müdahaleler istenilen sonucu vermeyecektir. Bilinçsiz uygulanan ilaçlama işlemi, sağlık açısından tehlikeli bir boyut oluşturmakla beraber haşere üzerinde etkili olmadığı takdirde haşerenin ilaca karşı direnç kazanmasını ve daha güçlü nesiller ile üremesine neden olabilir. Bu şekilde bilinçsizce yapılan bir uygulama zaman ve maddi kayba neden olacaktır.

Haşere ilaçlama, insan ve çevre sağlığını tehdit eden zararlı haşere türlerinden kurtulmak için yapılması gereken bir işlemdir. Haşereler türlerine bağlı olarak yaşam alanlarımızda her mevsim karşımıza çıkarak taşıdıkları virüs ve hastalıkları bulaştırma riski taşırlar. Bu zararlı haşere türleri, yürüyen haşereler, uçan haşereler ve kemirgenler olarak üç farklı grupta toplanır. Yumurtlama sistemi ile çoğalan haşereler çok hızlı çoğalırlar ve koloni halinde yaşarlar. Yiyecek bulabilecekleri ev, işyeri ve gıda ürünlerinin depolandığı kiler gibi yerler çok elverişli ortamlardır. Yumurtlama yöntemi ile hızlı çoğalan haşerelerin yaşam alanlarımızda ancak %10'unu gözle görebiliriz. Bu nedenle koloni halinde yaşayan bu zararlıların bir tanesini gördüğünüzde yüzlercesinin habercisi demektir. Farkına varmadığımız zaman haşereler beslenme şekillerine ve türlerine bağlı olarak, yiyeceklere, bitkilere, hayvanlara, eşyalara veya direkt olarak insanlara zarar verebilirler. Böcek sokması, böcek ısırması durumunda alerjik hastalıklara ya da hayvanlardan taşıdıkları virüslü bulaşıcı hastalıklara sebebiyet olabilirler. Böcek ısırması veya sokması durumunda, sıtma, tifüs gibi hastalıklar görüldüğü gibi akrep, çıyan gibi bazı haşereler ise zehirli olduğundan daha ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölümlere bile neden olabilmektedirler. Bu nedenle haşerelerden kurtulmak ve bunun için de profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak şarttır.


 

ilaçlama Yöntemleri

Kokulu ilaçlama: Haşerelerin yoğun olarak görüldüğü ve ölmesi zor olan haşere ile mücadele için kokulu sıvı ilaçlama yöntemi uygulanır. Bu yöntemle haşereler koku teması ile öldüğünden ortamınilaçlama esnasında ve sonrasında en az 2-3 saat kapalı tutulması gerekir. İlaçlanan ortamda solunum yapmak tehlikeli olduğundan ilaçlama yapan kişinin maske ve eldiven gibi donanımlar kullanması ve ortamda evcil hayvan bulunmaması gerekir. İlaçlama sonrasında da ortam en az yarım saat havalandırılmalıdır.
 

Kokusuz ilaçlama: Kokusuz haşere ilaçlama hamam böceği, karafatma, karınca, sinek, güve, kalorifer böceği, kakalak gibi böcekler ile mücadele için etkili sonuç verir. Kullanılan ilaçlar kokusuz olduğu için ilaçlanan ortamı terk etmeye de gerek yoktur. Ev ve iş yerlerinde rahatlıkla uygulanabilir. İlaçlama sonrasında ilaca temas eden yiyecekler tüketilmemeli ve yiyecek hazırlama gereçleri yıkanmadan kullanılmamalıdır.

Jel ilaçlama: Hamam böceği, karafatma, kalorifer böceği, kakalak gibi mutfaklarda ve banyoda sıkça rastladığımız bu haşerelere karşı etkili olan ve bu haşereleri çeken özel karışımlı jel yem olarak hazırlanır. Jel ilaç duvar çatlakları, dip köşe yerler, pencere, kapı, pervaz kenarı gibi böceklerin gezinebileceği yerlere kolaylıkla uygulanabilir. Yiyeceklere bulaşma riski olmadığından mutfak gibi ortamlarda sıkça uygulanabilen jel ilaçlama ayrıca elektronik aksamların olduğu yerlerde rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

 

İlaçlama firmaları ve ilaçlama fiyatları

Haşere ilaçlama fiyatları, haşerenin türüne, haşere yoğunluğuna ve ilaçlanacak ortamın m2’sine bağlı olarak farklılık gösterir. İlaçlanacak ortamın m2’si arttıkça kullanılacak olan ilacın da miktarı arttığı için ilaçlama fiyatı da artış gösterir. ilaçlama fiyatları almak için haşere ilaçlama firmaları araştırırken, ucuz fiyat veren firmalara aldanmayın. Rekabet ortamında maliyeti düşürmek ve ucuz ilaçlama fiyatı verebilmek için kalitesiz ilaçlar kullanarak sağlığınızı tehlikeye atan korsan ilaçlama firmaları vardır. Bu korsan ilaçlama firmalarının kullandığı ilaçlar sağlık bakanlığından onaylı olmadığı için ilaçlama izin belgeleri ve ruhsatları yoktur. Kalitesiz ilaçlarla yaptıkları ilaçlama etkili sonuç vermez ve sağlık açısından olumsuz sonuçlara yol açabilir. ilaçlama fiyatları almak için aradığınız firmanın bu belgelere sahip olup olmadığını mutlaka sorun ve geldiklerinde görmek istediğinizi söyleyin. Yaptıkları ilaçlamanın sonuçları için garanti verebilen haşere ilaçlama servisleri tercih edin. Çünkü bazı firmalar gelip ilaç yerine su sıkarak gidebilirler. İlaçlama hizmetini yasal olarak gerekli izin belgelerine sahip olmadan yapan kişi veya korsan çalışan ilaçlama firmaları ile karşılaştığınızda mutlaka gerekli yerlere ihbar edin.
 

Haşere ilaçlamanın önemi

Toplum sağlığı açısından ortak kullanım alanları olan bazı kurum ve kuruluşlar hijyenik tutulma amaçlı olarak periyodik şekilde denetim altında olan yerlerdir. Bu yerlerde bulaşıcı hastalık taşıyan haşerelerin üremelerini önlemek için firmaların kendi yaptıkları ilaçlama yetersiz olduğundan profesyonel çalışan ilaçlama firmaları tarafından periyodik olarak ilaçlanmaları yasal olarak zorunlu hale getirilmiştir. Özellikle gıda ve sağlık kuruluşlarının aylık periyotlarda ilaçlama hizmeti almaları gerekir. Otel, işyeri, fabrika, kamu kuruluşları gibi ortak kullanım alanları da sağlık açısından sürekli denetim altında olan ve belli periyotlarda böcek ilaçlama yaptırması zorunlu olan yerlerdir. Uluslar arası taşımacılık yapan nakliye firmaları, gümrükler, yolcu taşımacılığı yapan uçak, gemi, otobüs gibi taşıtlar da düzenli olarak böcek ilaçlama firmaları tarafından ilaçlanması zorunlu olan ve denetlenen yerlerdir.
 

Haşerelerin zararları

Hızlı üreyen haşereler ilaçlama işlemi zamanında yapılmaz ise insanlara, yiyeceklere, bitkilere ve hayvanlara ciddi derecede zarar vermeye devam ederler. Bireysel yapılan haşere ile mücadele etkili sonuç vermeyeceği gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle haşerelerin çoğalmalarını ve verdikleri zararı önlemek için haşere ilaçlama işlemi zaman kaybetmeden profesyonelce yapılmalıdır.

Haşereler yalnızca insan sağlığını değil, beslediğimiz evcil hayvanların veya barınaklarda yetiştirdiğimiz hayvanların da sağlığını tehdit ediyor. Pire ve kene gibi kan emici haşereler zamanında önlem alınmazsa, bu haşereler üzerlerinde bulundukları konakçılarının kanını emerek zayıf düşmesine ve hastalanmasına hatta ölümüne bile neden olabilirler. Kan emici pireler ve keneler konakçı değiştirdiklerinde hastalık taşıyan bir canlıdaki virüsü diğer canlılara da bulaştırırlar. Hızlı üreyen pireler konakladığı ve beslendiği canlının üzerinde günde 20-50 arası yumurta bırakabilir. Yavruların yumurtalardan çıkması ise 1 hafta sürer. Bu denli hızlı çoğalan pirelerden kurtulmak için zaman kaybetmeden pire ilaçlama yapılması gerekir. Kan emerek beslenen keneler için de zamanında mücadele edilmezse çoğalarak üzerinde bulundukları hayvanın ölümüne neden olabilirler. Kene haşeresi ağız kısmındaki hortumu üzerinde bulunan canlının derisinin altına sokarak kan emdiği için keneyi konakçısından ayırmak profesyonellik gerektirir. Çünkü çıkarma işlemi sırasında emdiği kanı ve taşıdığı virüsleri geri kusarak konakçısına bulaştırabilir. Keneler geniş karın yapıları ile kendi ağırlıklarının 2-3 katı kadar kam emerler. Hayvanlardan insanlara da geçerek taşıdıkları virüsleri bulaştırma riski taşırlar. Pire ve kene ile mücadele zordur, bireysel mücadele yetersiz kalır, hayvanın sağlığını da tehlikeye sokabilir. Bu nedenle bu kan emici haşerelerin hızla çoğalmalarına fırsat vermeden profesyonel ilaçlama işlemi yapılması gerekir.

Bitki biti, salyangoz, sümüklü böcekler, tarla fareleri ve çekirgeler gibi zararlı haşereler de tarım alanlarında yetiştirilen meyve ve sebzelerin yapraklarını, köklerini kemirerek ciddi boyutta maddi kayıplara neden olurlar. Bu zararların önüne geçmek ve haşerelerin çoğalmasını önlemek için haşere türüne göre uygun ilaçlama yöntemleri ile profesyonel ilaçlama yapılması gerekir. Kokulu veya kokusuz sıvı ilaçlama yöntemi bitki biti, salyangoz ve sümüklü böcekler üzerinde etkili olur.
Benzer Bilgiler