Hamam Böcekleri

Ülkemizde yaklaşık 10 evin 9’unda Hamam böcekleri bulunur. Bu orana baktığımız zaman hayli yüksek. Peki ya dünya ortalaması? Bu durumda çok farksız değil. Hamam böcekleri dünyanın her karış toprağında varlar. Türleri ve ataları dünyanın her yerine dağılmışlardır. Hamam böcekleri tüm hastalıkların ana sebebidir.

Hamam Böceklerinin Yaşam Alanları Nerelerdir?

Hamam böceklerinin yaşam alanlarına baktığımızda daha çok loş ve karanlık ortamlarda hayat buldukları söylenebilir. Zaten geceleri aktif olmaları bu tezi desteklemektedir. Hamam böcekleri, nemli, küflü, pis kokulu, rutubetli ve ıslak alanlarda olurlar. Banyo, tuvalet, mutfak pis akar su gideri çevresinde, mutfak lavabosu içinde, kalorifer, petek ve tesisat boruları arasında yaşamlarını sürdürmeye devam ederler.

Hamam Böcekleri Nasıl Çoğalırlar? Hangi Mevsimde Daha Çok Aktiftirler?

Hamam böcekleri üreme ve çoğalma evreleri oldukça hızlı ve seridir. Hamam böcekleri ortalama 28 gün de 1 çoğalırlar. Tek başlarına yaşamayı asla sevmezler. Topluluk halinde yaşarlar.  Yumurtalama yöntemiyle çoğalırlar. Daha çok yaz mevsiminde aktif rol oynarlar. Yaz aylarında sayıları oldukça fazladır.

Hamam Böceklerine Karşı Mücadele ve Yöntemler Nelerdir?

Hamam böceklerine karşın mücadele ve yöntemlerin başında JEL İLAÇLAMA adı verilen bir ilaçlama uygulaması yöntemi geliştirilmiştir. Jel ilaçlama Hamam böcekleri için tasarlanmıştır. Jel ilaçlama yöntemi tamamıyla hamam böceklerinin yaşam tarzı baz alınarak hazırlanmıştır, bu durumda bu yöntem  hamam böceklerine karşı üstün gelmektedir.

Mücadele yöntemi şu şekilde başlamaktadır. Hamam böceklerinin yoğun olarak yaşadığı alanların tespiti bittikten sonra, jel uygulaması bu alanlara yapılır. Jel ilaçlamada esas olan nokta hamam böceklerinin bu zehirle teması ve bu zehirden yemesidir. Hamam böcekleri, birbirilerinin ölüsünü yerler. Aynı zamanda  birbirilerinin dışkı ve kusmuklarını da yerler. Jel ilaçtan yiyen hana böceği ilaçla beraber yuvasına döner ve burada ölür. Ölü böceği yiyen diğer böceklerde ölmektedir. Bu devir daim hamam böcekleri bitene kadar devam eder. Bu sayede hamam böcekleri tamamıyla etkisiz hale gelmektedir. 
Benzer Bilgiler