AĞAÇ KURDU İLAÇLAMA

Ağaç Kurdu

Ağaç kurdu ilaçlama. Yaşadıkları alanlara bağlı olarak farklı boy ve yapıda olan tahta kurtları (ağaç kurdu) genel olarak bitki ve ürünlerinin bol bulunduğu alanda yaşayan böceklerdir.Bu haşerelerin eşyalara ve dış ortamlarda ağaçlara, yeşiilliklere verdikleri çok fazla zararlar vardır ve bu nedenle ağaç kurdu ilaçlama uygulatılması şarttır.Ağaç kurdundan kurtulmak bulundukları yerlerin kuytu köşeler, tahta içleri, mobilya altları gibi gözle görülmesi zor olan yerler olmaları sebebiyle oldukça uğraşlıdır. Bu haşerelerin bedeni baş göğüs ve karın kısmı olmak üzere üç bölgeden oluşur ve vücudu üzerindeki kanatları sert bir yapıdadır. Bu kanatlar sayesinde de kendisini dış etkilerden koruyabilmektedir. Bu nedenle bireysel olarak yapılacak müdahalelerle zaman kaybetmek yerine ağaç kurdu ilaçlaça şirketleri ile görüşmek en doğrusu olacaktır.

Ağaç kurtlarının (mobilya kurdu) baş kısımları çok ufak, gövdeleri ise oldukça büyüktür. Bedenlerinin alt tarafında 6 adet ayağı vardır ve her ayağının üzerinde birçok tırtıllar bulunur. Bu tırtıllar sayesinde çok yüksek yerlere tırmanabilen ağaç kurdundan kurtulmak da her yere ulaşabilemeleri mümkün olduğundan oldukça zordur. Ağaç kurdu ilaçlama firmaları, her tür alana temas edebilecek yöntemlerle sizlere hizmet vermekte olduğundan bu yerlerden yardım almanız önerilir. Bu haşerelerin baş ucunda 1 çift antenleri var ve bu antenler ile çok kolay iletişim sağlayabilmektedirler. Ağız yapıları oldukça güçlü olup çok sert ağaçları ve ahşapları delecek kapasitededir. Evlerimizde bulunan tahtadan yapılmış her tür eşyaya zarar verebildikleri gibi, dış mekanlarda orman, bağ bahçelerdeki ağaçlara da ciddi zarar vermektedirler. Ağaç kurdu ilaçlama bu nedenle önemli bir işlemdir. İhmal edildiği takdirde ağaç kurdu ile mücadele zorlaşacaktır. Çünkü sayıları artacak ve zararları daha da çoğalacaktır. 

Yaşadıkları alanlara bağlı olarak boyları değişen bu haşererin ülkemizde yaşayanları genellikle 2-3 mm boyundadırlar. Renkleri deyaşadıkları iklim koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Bilinen en çok renkleri ise kahverengi, siyah, sarımtırak ve gri renklerinde olanlarıdır. Ağaç kurtları beslenmesinde tamamen bitki ve otları kullanmaktadırlar. Ağaçların taze sürgülerini, bitkilerin taze aksanlarını ve bitkilerin yaprak ile meyvelerini de yiyebilen tahta kurdu haşeresi doğal ortamlardan geldikleri evlerimizde ahşap olan çatı kısımlarına, lambri ve parke içlerine yerleşirler. Yaşam alanlarımızda bulunan eşyaları zamanla kullanılmaz hale getirip maddi kayıplara neden olacak ağaç kurdundan kurtulmak için ağaç kurdu ilaçlama şirketleri tarafından hizmet alınmalıdır.

Ağaç kurtlarına doğal ortam olan samanlıkta, ağaçlıklarda, çalı çırpı içlerinde ve otlaklarda olmak üzere ğaçların bol olduğu birçok yerde rastlamak mümkündür. Bu haşereler evlerimiz dışında parke imalathanesinde, kereste fabrikalarında, gemi güvertesinde, araç kaportasında da bulunabilmektedirler.Günümüzde kullandığımız birçok eşya ve ürünler tahta ve ahşaptan olduğu için bu haşereden korunmak için önlem alınması gerekir. eğer bu önlemler için geç kalındıysa ağaç kurdundan kurtulmak şarttır. Çünkü bu haşereler yuvalanmak için ahşapları, ağaçları, mobilyaları ve ağaçtan oluşan her türlü eşyaları kemirerek zarar verebilmektedirler. Ağaç kurdu ilaçlama işlemleri ile gerçekleştirilen müdahaleler ardından bulunduğunuz alanlar daha sağlıklı hale gelecektir.

Gündüzleri pasif, geceleri ise aktif olarak görülen ağaç kurtları, tahta ve ahşapları delerken ses çıkarırlar ve ahşapları delerken toz şeklinde kırıntılar dökerler. Bu şekilde fark edilmeleri mümkün olan ağaç kurdu (Tahta kurdu) deldiği ahşaplar ve ağaçlar içine yuva yapabilir ve bu yuvanın içine yumurtalarını bırakıp çoğalıbilir. Çoğalmalarına engel olunmadığı ve ihmal edildiği takdirde (ağaç kurdu)tahta kurdu ile mücadele edecek olan kişilerin işleri daha da zorlaşacaktır. Bireysel olarak hiç bir müdahale kesin sonuç vermeyeği gibi kaybedilecek zamanlarda da bu haşerelerin üremeleri gerçekleşecek, sayıları artacak ve kısa sürede her alana yayılacaklardır. Ağaç kurdu ilaçlama ile tüm bu sorunlarınıza son verebilirsiniz. Bir yuva içerisinde yaklaşık 70-80 adet yumurta bırakabilen bu haşerelerin yumurtaları belli bir sıcaklıkta açılır ve büyük kurtçuklar ortaya çıkar. Ağaç kurtları dünyanın her kıtasında ve her ülkesinde bulunabilen haşerelerdir ve verdikleri zararlar türüne bağlı olarak farklı olabilmektedir. Ancak her türünün ortak özellikleri insanlara verdikleri büyük sorunlardır. Ağaç kurdu ilaçlama bu olumsuzlukların önüne geçilebilmesi adına, tahta kurdundan kurtulmak için alınması gereken en doğru yardımdır.Yuvalarını ağaç kabukları altına yaptıkları için ağaç kabuklarını kaldırdığımızda kabuk altında onlarcasına rastlamak mümkündür. Halk arasında farklı isimler ile anılırlar tahta kurtları;ağaç kurdu, mobilya kurdu, mobilya böceği, tahta böceği, ağaç yiyen böcek, ağaç kemirengibi birçok isim ile anılırlar.

TAHTA KURDUNUN ZARARLARI
Ağaç kurtları (tahta kurtları) insan ve hayvanları ısırıp direk zarar vermezler, çünkü bu haşereler beslenmesinde kesinlikle insan ve hayvan kanı kullanmazlar. Tahta kurtları insanların yaşam alanlarındaki tahta ve ahşaptan yapılmuş birçok eşyaya zarar verebilmektedirler. Bazen evlerimizde ki mobilya, ahşap eşyalar, parkeler, kapı ve pencereler içine yerleşerek bu eşyaların çürümesine neden olurlar. Ağaç kurtları evdeki eşya ve mobilyaları kemirdikleri gibi bağ ve bahçemizdeki canlı bitkinin kökünü delerek onların kısmen veya tamamen kurumasına neden olurlar. Bu haşereler gemilere bulaştıklarında da buraların güvertelerini delip su almasını sağlar ve geminin batmasına neden olurlar. Bu gibi ciddi zararların sebebi olan ağaç kurtlarından kurtulmak ancak profesyonel bir ağaç kurdu ilaçlama şirketi ile mümkündür. 

TAHTA KURDU İLE MÜCADELE
Tahta kurdu ahşap ve ağaçların çok derinlerine yuva yaptığı için bu canlılar ile mücadele etmek çok zordur. Çünkü bu haşereler yuvarlını derinlere yaptıkları ve buralarda bulundukları için ilaçtan az etkilenirler hatta bazen hiç etkilenmezler. Bu bakımdan ferdi olarak yapılan ağaç kurdu ile mücadele sonuçsuz kalır. Mutlaka profesyonel tahta kurdu ilaçlama firmaları ile irtibat kurmak gerekmektedir. Bu ilaçlama için sıvı ilaçlar uygundur. Uzman, eğitimli, tecrübeli kişiler tarafından gerçekleştirilecek sıvı ilaçlamalar alanın açık ya da kapalı olmasına, alanda bulunan gıdaların fazla olmasına ya da buradaki haşere yoğunluğuna bağlı olarka buharlama ya da püskürtme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Oldukça zahmetsiz olan bu ilaçlamada kullanılan ilaçların çok kuvvetli etkisi olduğundan dolayı ilaçlama sırasında insanların ortamda bulunması sakıncalıdır.

Benzer Konular